Coraz częściej słyszymy o nakładanych przez Sanepid kwarantannach na placówki oświatowe. Część sąsiednich przedszkoli tymczasowo wstrzymało świadczenie usług w związku z pojawieniem się pozytywnych przypadków wśród kadry czy przedszkolaków. Postanowiliśmy wyprzedzić ewentualną sytuację zawieszenia działalności przedszkola podejmując poniższe kroki. Zależy nam na tym, aby w możliwie jak największym stopniu zminimalizować liczbę osób, które będą podlegały ewentualnej kwarantannie.

 

Aby osiągnąć ten cel musimy maksymalnie ograniczyć łączenie się grup przedszkolnych. Dzięki takiemu działaniu w przypadku pojawienia się pierwszego pozytywnego wyniku testu wśród członków kadry bądź ewentualnie dzieci, nie będzie konieczności zawieszania opieki w całej placówce, a być może jedynie w niewielkiej jej części. Aby to osiągnąć potrzebujemy Państwa wsparcia i zrozumienia, przede wszystkim dla naszej kadry, która będzie musiała przejąć na siebie wiele dodatkowych obowiązków oraz pracować niejednokrotnie w trybie nadgodzin.

 

Naszym priorytetem jest zapewnienie możliwie jak najwyższego stopnia bezpieczeństwa Państwa dzieci. W tym celu wdrożyliśmy szereg działań i zasad, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko transmisji wirusa oraz zmaksymalizujemy możliwość zapewnienia nieprzerwanej opieki:

 

1. Dezynfekcja placówki
Po raz kolejny odbyło się profesjonalne ozonowanie placówki przez firmę zewnętrzną. Ozonujemy przedszkole regularnie. Jednocześnie dbamy o czystość i dezynfekcję.

 

2. Odwołujemy tymczasowo wszystkie zajęcia dodatkowe dla chętnych
Zajęcia dodatkowe, które miały odbyć się w ostatnim tygodniu października zostaną odrobione, gdy tylko będzie to możliwe. Płatności za zajęcia dodatkowe w kolejnych miesiącach oczywiście nie będą naliczane do momentu, dopóki nie zostaną one wznowione. Dzięki takiemu ruchowi od poniedziałku na terenie placówki będą przebywały wyłącznie dzieci oraz stała kadra opiekunek Domku Elfów.

 

3. Zajęcia w ramach czesnego

– język angielski – będzie prowadzony jak dotychczas przez Panią Sandrę na terenie przedszkola (Pani Sandra jest stałym członkiem naszej kadry). 

– rytmika, język hiszpański  i logorytmika – dla dzieci przebywających w placówce – będą realizowane w miarę możliwości za pomocą komunikacji na odległość.

Dzieci podczas zajęć będą przebywały w dedykowanej sali z rzutnikiem, dużym ekranem na ścianie oraz głośnikami, a instruktor/nauczyciel będzie prowadził zajęcia bez konieczności fizycznej obecności w sali.

4. Minimalizujemy łączenie i mieszanie się dzieci między grupami.

Będziemy dokładać wszelkich starań, aby poszczególne grupy miały ze sobą styczność w możliwie jak najmniejszym stopniu. Aby to osiągnąć, w obliczu nieobecności części kadry, jesteśmy zmuszeni tymczasowo skrócić godziny pracy placówki o jedną godzinę.

W związku z powyższym od środy 28 października 2020 roku do odwołania, placówka będzie czynna między godziną 7:30 a 17:30.

 

5. Godziny przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
Prosimy, aby dzieci były przyprowadzane między godziną 7:30 – 8:30, a odbierane w następujących godzinach: 15:30 – 16:30 lub 17:00 – 17:30. W wyjątkowych przypadkach, które muszą być zgłoszone nauczycielom z wyprzedzeniem, dziecko można będzie odebrać o wcześniejszej porze. Takie działanie w znaczącym stopniu ułatwi pracę naszym Wychowawcom w tym wymagającym okresie.

 

Pragniemy Państwa zapewnić, że robimy wszystko, aby zminimalizować ryzyko nadmiernej transmisji wirusa oraz aby ograniczyć ryzyko zawieszenia zajęć, co oznaczałoby tymczasowe zamknięcie placówki dla niektórych grup dzieci. Oprócz powyższych decyzji podjęliśmy szereg kolejnych zmian: przeorganizowaliśmy pracę Pań, sposoby komunikacji, współpracę z dostawcami oraz zainwestowaliśmy w kolejne środki bezpieczeństwa i wszelkie urządzenia umożliwiające wdrożenie nowych metod działania. Odcinamy się do ryzyka transmisji wirusa w przedszkolu ale robimy wszystko aby dzieci w jak najmniejszym stopniu odczuły obecną sytuację. Ich prace plastyczne będziemy publikować wirtualnie.
Zachęcamy do zaglądania do naszego przedszkola na łamach naszej strony internetowej oraz Facebooka.

 

Na koniec chcielibyśmy z gąszczu tych wszystkich negatywnych wydarzeń uwypuklić jeden z pozytywnych aspektów obecnej sytuacji. Otóż w obydwu placówkach Domku Elfów zaobserwowaliśmy iż stan zdrowia dzieci w tym okresie jesiennym jest zdecydowanie lepszy i dzieci zdecydowanie rzadziej chorują niż średnia z analogicznych okresów w latach poprzednich. Fakt, że niektóre z narzuconych obostrzeń oraz wdrożonych przez nas w przedszkolu i przez Państwa we własnych domach działań, przynoszą wymierne efekty w postaci rekordowej frekwencji dzieci zdrowych, jest krzepiący i zdecydowanie motywujący do podejmowania jeszcze większych wysiłków na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa naszych podopiecznych.