W przedszkolu frekwencja wysoka. Na szczęście dzieci są zdrowe i wspólnie możemy spędzać miło czas. Codzienne spacery, zabawy na placu zabaw. Zajęcia i atrakcje  umilają nam czas. Dzieci pełne energii i ciekawe świata chętnie w nich uczestniczą.

W poniedziałek, (4 maja) w Dzień Świętego Floriana swoje święto obchodzili Strażacy. Nie było takiej możliwości abyśmy w przedszkolu nie poruszyli tego tematu.

Święto to zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.  W dobie internetu odzew na świecie był natychmiastowy. Na początku Stany Zjednoczone a następnie cały świat postanowił celebrować ten dzień.
W Polsce oficjalnie święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2002 roku przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) z 1991 roku. Dodany artykuł (art. 30a) formalnie ustanawia Dzień Strażaka. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Przy ogromnym zadowoleniu naszych chłopców Dzień Strażaka w przedszkolu stał się tematem naszych zajęć i zabaw. Wszak strażacy, to nierzadko najczęściej wybierany zawód jako ten ulubiony wśród dzieci.

Tego dnia rozmawialiśmy z dziećmi o ludziach, którzy ratują życie i mienie w pożarach, o ludziach których celem jest niesienie pomocy podczas wypadków, katastrof, żywiołów. Wspólnie obejrzeliśmy także film edukacyjny o zawodzie strażaka. Strażacy to superbohaterowie w oczach dzieci a wśród dorosłych zawód, który cieszy się największym zaufaniem społecznym. Nasi milusińscy doskonale znają postać jadącą czerwonym samochodem na sygnale 🙂

To była również doskonała okazja do poruszenia tematu bezpieczeństwa. Czym grozi zabawa z ogniem czy prądem. Jak należy się zachować gdy zdarzy się wypadek. Temat często poruszany w naszym przedszkolu ma na celu utrwalenie zasad bezpieczeństwa oraz znajomość numerów alarmowych.

Rozpoczął się Tydzień Bibliotek.  W tym roku hasłem przewodnim  jest „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek. Jest to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Celem programu jest  podkreślenie roli czytania i bibliotek,  edukacja oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz  zainteresowanie społeczeństwa  książką.

W piątek Domek Elfów zamienił się w bibliotekę a dzieci w bibliotekarzy :). Na początek lekcja o tym dlaczego książki są ważne w naszym życiu oraz dlaczego należy o nie dbać. Podczas zajęć praktycznych nasi mali bibliotekarze naprawiali przedszkolne książeczki. W ruch poszła taśma klejąca oraz klej. Potem najfajniejsza część – zabawa w bibliotekę.

Wspólne czytanie u Maluszków skończyło się robieniem zakładek do książek.