Przyroda

Przedszkole Domek Elfów mieści się wśród starego lasu, który przeplatają domy i wille. Przyroda i cywilizacja uzupełniają się tutaj wzajemnie. Mieszkańcy oraz odwiedzający mogą podziwiać piękny krajobraz kulturowy.

Na terenie Zalesia występuje cenny drzewostan w postaci mazowieckiej odmiany grądu, reprezentowanego przez drzewostany dębowo – grabowe z udziałem lipy i klonu. Są to cieniste lasy z bogatym runem i rozwiniętą dolną warstwą krzewów. Na terenach piasków wydmowych w okolicach chętnie odwiedzanych przez mieszkańców Górek Szymona występują najczęściej sosny pospolite oraz charakterystyczne sosny karłowate.

Dzięki tak pięknemu usytuowaniu nasze przedszkolaki mają codzienny kontakt z przyrodą niejednokrotnie spędzając praktycznie cały dzień na świeżym powietrzu.

Teren przedszkola jest przestronny. Drzewa, które tu rosną są dla nas wielkim dobrodziejstwem. W upalne dni dają dzieciom chłodny cień. Są doskonałą kryjówką w zabawie w chowanego. Są domem dla zaprzyjaźnionych wiewiórek, wróbli i sikorek. W okresie zimowym nasi leśni przyjaciele zawsze znajdą u nas pokarm. Nie raz zaglądają do nas przez okna. Dzieci je uwielbiają. Dbamy by teren przedszkola cieszył oko zielenią traw i drzew oraz kolorami kwiatów. Te ostatnie sadzimy sezosono wspólnie z dziećmi.

To wszystko sprawia, że nasi wychowankowie uczą się szacunku do przyrody. Kochają zwierzęta i dbają o nie. Uczą się zasad pielęgnacji roślin oraz wiedzy o nich w naszym przedszkolnym ogródku.

Ogródek owocowo-warzywny, o który troszczą się przedszkolaki dostarcza nam świeże zioła, warzywa i owoce. Poprzez tak bliski kontakt z przyrodą dzieci mają szansę nauki o niej. Poprzez wspólną pracę w grupie, czerpią radość z tworzenia czegoś wielkiego. Mamy dowód na to, że owoce i warzywa z naszego ogródka smakują im najbardziej. Szczególnie, kiedy same zbierają plony i zanoszą do przedszkolnej kuchni.