Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa, to obiekt wyjątkowy w skali całej aglomeracji. Został wybudowany przy zabytkowej leśniczówce na terenie Lasu Kabackiego im. Stefana Starzyńskiego, jednego z ulubionych miejsc mieszkańców stolicy. Podstawowym celem Centrum jest prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz osób dorosłych.
Odwiedziliśmy to wspaniałe miejsce. Wspólnie z dziećmi wzięliśmy udział w obrączkowaniu ptaków. Sikorki – modraszki i bogatki, które przylatują do karmnika CEPL były na wyciągnięcie ręki.

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, po co obrączkuje się ptaki i kto może to robić. Dlaczego warto odczytywać obrączki oraz zgłaszać obserwacje. Podstawowy powód to sposób zbierania danych, oparty w dużej mierze na obserwacjach pochodzących od wielu osób, często nie mających wiedzy o ornitologii. Teraz już wiemy, że każdy potwierdzony odczyt obrączki jest na wagę złota i pomaga lepiej rozumieć świat ptaków. Wszystkie obserwacje zaobrączkowanego ptaka, to możliwość śledzenia jego życia, a wiedza o historii jego przemieszczeń, służy nie tylko zaspokojeniu naszej ludzkiej ciekawości, ale także ochronie wybranych gatunków.

Po skończonych zajęciach, nie mogliśmy nie skorzystać z idealnej pogody i górki w pobliżu. W ruch poszły sanki. Nie da się opisać radości dzieci. Pędziły z górki na pazurki szczęśliwe z wielkiej frajdy.

Jazda na sankach pochłonęła tyle energii, że po powrocie do przedszkola obiad zniknął z talerzy w mgnieniu oka. Największe niejadki wyczyściły talerze do ostatniego okruszka.

« 1 z 2 »