Poznaliśmy już życie na Ziemi. Świat roślin i zwierząt. Zwiedziliśmy naszą planetę wzdłuż i wszerz. Cofnęliśmy się do przeszłości i ery dinozaurów. Przyszła pora na podbój kosmosu. Świat jest większy niż nam się wydaje i nie kończy się na naszej planecie. Nasza planeta porusza się wokół Słońca wraz z innymi planetami. Jowisz, Merkury, Saturn czy Mars to tylko kilka z nich. Dlaczego gwiazdy świecą a Słońce jest tak ważne czy można mieszkać na Księżycu – to tylko niektóre zagadnienia, które odkrywaliśmy w minionym tygodniu razem z naszymi przedszkolakami.

Dlaczego w dzień jest jasno a w nocy ciemno. Maluszki poznały różnicę między dniem a nocą oraz Słońcem i Księżycem. Wychowawczynie przygotowały dla nich specjalną tablicę świetlną aby wyjaśnić dzieciom zachodzące w ciągu dnia zmiany. W ramach podsumowania powstała praca plastyczna. W tym miejscu chcemy pochwalić postępy naszych najmłodszych wychowanków. Częste prace manualne, które serwują im wychowawczynie sprawiają, że dzieci doskonale sobie radzą. Ich prace są ciekawe i zawierają coraz więcej szczegółów wymagających od dzieci precyzji oraz  większego skupienia co w tym wieku nie jest sprawą prostą.

Układ słoneczny, kosmos, planety – to tematy którymi dzieci są zafascynowane. Interesują się nimi zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Ten kosmiczny tydzień zmienił nasze przedszkole. Z pudeł z dekoracjami świątecznymi zniknęły lampki choinkowe. Dzieci zaczęły poznawać gwiazdozbiory. Na początku trochę nieporadnie rozkładały lampiony na granatowym suknie rozłożonym na podłodze. Potem jednak zmieniły taktykę i na wielkiej ścianie z tektury tworzyły prawdziwe konstelacje.

Kosmos to nie tylko gwiazdy, płynnym ruchem rozpoczęliśmy naukę o planetach. Krasnale uczyły się  czytać ich nazw zarówno w języku polskim jak i angielskim. Powstały pierwsze prace 3D.

Układ słoneczny to temat zajęć programowych w grupie Skrzatów. W tej grupie, na dzieci czekały nie tylko zadania do wykonania w podręcznikach. Podczas zajęć uczyły się nazw planet, ich prawidłowej kolejności od słońca. I tu powstały przy tej okazji ciekawe prace manualne. Między innymi układ słoneczny zamknięty w kosmicznym słoiku.

W tym tygodniu w każdej grupie powstawały ciekawe prace plastyczne. Każda grupa miała inne spojrzenie na kosmos  i inny kreatywny pomysł na jego wykonanie. Świetliki stworzyły go na przykład przy pomocy pianki do golenia.

Nasze Elfy to przede wszystkim chłopcy. Ciocie Kasie i Sylwia mają z nimi niezłą sztamę. Układ słoneczny w ich wykonaniu to jedno ale  zrobienie silników odrzutowych to już całkiem inna historia. Poza nauką chłopcy zdobywali planetę po planecie oblatując je jak prawdziwi superbohaterowie.

No tak, przecież nie możemy tylko się uczyć i pracować. Zabawa też jest ważna. Przydał nam się sprzęt z gabinetu terapeutycznego. To tutaj Skrzaty odbyły swoje loty UFO. Ciocia Ania kręciła nimi na wszystkie strony. To lepsze niż zwykła huśtawka na podwórku.

Czy myślicie, że to wszystko? Absolutnie nie! Kiedy jedni latali UFO i zdobywali planety, Krasnale stworzyły największy układ słoneczny w całym powiecie. Kto wie, może i w Polsce? W sali ruchowej powstał prawdziwy Przylądek Canaveral. To tu powstało obserwatorium oraz centrum lotów kosmicznych.  Nasza zerówka jest niezwykle kreatywną grupą. Dzieci samodzielnie stworzyły układ słoneczny oraz wielką rakietę. Dla nich to była wielka frajda a dla ich młodszych kolegów nowe miejsce do zabawy i nauki.

Tak, tak. W oknach zawisły granatowe zasłony aby zrobić dodatkowy – kosmiczny nastrój. W takim otoczeniu przeprowadziliśmy lekcję multimedialną dla dzieci. Zobaczyły naszą planetę z kosmosu. Poznały bliżej nie tylko ją ale również inne planety. Obejrzały z bliska księżyc, gwiazdy i komety. Ta lekcja wzbudziła ich ogromne zainteresowanie.

Kosmiczne podróże przemyciliśmy również podczas zajęć muzycznych. Aby jeszcze bardziej umilić dzieciom czas w przedszkolu, Świetliki zatańczyły i zaśpiewały dla swoich kolegów i koleżanek. Pokazały im co śpiewają Ufoludki.

Rakieta posłużyła nam za fotobudkę. Każdy przedszkolak odbył w niej lot w kosmos.

Na koniec kosmicznego tygodnia mali kosmonauci próbowali złapać kosmitę w przestrzeni miedzy galaktycznej. Zadanie choć wywołało ogrom śmiechu to nie należało do najprostszych i wymagało od dzieci nie lada sprawności.

Loty w kosmos, odkrywanie życia poza naszą planetą nie miałyby miejsca gdyby nie marzyciele. Ludzie, którzy patrzyli w przyszłość z ogromną ciekawością. To dzięki nim powstają wciąż nowe wynalazki. A co czeka nas za 100 lat? To pytanie zadano Krasnalom. Zajęcia,  które miały ćwiczyć twórcze myślenie zaprowadziły dzieci w  zupełnie inne miejsce niż  ich wychowaczyni wstępnie przypuszczała. Świat za 100 lat w wykonaniu Krasnali to nie kosmici, statki latające, którymi będziemy się poruszać.  Zajęcia poprowadzone w kierunku emocji – “Słowa , które ranią” i kosmiczne kamienie doprowadziły do powstania nowej planety – Planety Szczęścia.

Miniony tydzień to nie tylko kosmos. To również zajęcia programowe, które przygotowują dzieci do nauki w szkole podstawowej. Świetliki podczas ćwiczeń grafomotorycznych trenowały prowadzenie rączki po “morskich falach” i “zawiniętym kablu”. Tego typu ćwiczenia usprawniają pracę dłoni i pomagają w prawidłowym pisaniu liter. Dzieci wykonały również swoje sensoryczne książeczki utrwalające cyfry 1-5.

Przyroda budzi się do życia. Pojawią się pierwsze kwiaty i pierwsze owady. W sali Elfów wyrosły pierwsze kiełki posianych przez dzieci kwiatów. Chłopcy świetnie się nimi opiekują. Było to okazją do poznania cyklu życia pszczoły i motyla metodą Montessori.

To był bardzo intensywny tydzień. W sumie jak co tydzień 🙂 Dzieci poznały już świat wzdłuż i wszerz. Teraz pora na naukę ekologii. Ciekawe, co wychowawcy przygotują dla dzieci w ramach następnego tematu zajęć?