Lato dobiega końca. Za chwile zielone liście drzew zmienią swój kolor. Nastanie “złota jesień”.  A co gdyby tą zieleń zamknąć w słoiku i cieszyć nią oko przez cały rok? Podczas warsztatów rękodzieła dzieci wykonały przepiękne ogródki w szkle. Wykazały się dużą wyobraźnią w zaprojektowaniu  małego “poletka”. Stworzenie ogródka w szkle okazało się niezwykle łatwe dla dzieci i sprawiło im ogromną frajdę. Ponieważ koszt jego wykonania jest niewielki podsyłamy Wam pomysł na wspólną zabawę z dzieckiem.

 

Co potrzebujemy do wykonania ogródka w szkle?

  1. Słoik – wybrałam litrowe słoiki po kompotach lub ogórkach konserwowych. Sprawdziły się świetnie. Są odpowiednio długie by cokolwiek w nich zrobić i mają na tyle duży otwór, aby dziecko swobodnie mogło włożyć tam rączkę.
  2. Plastelina – to baza to przymocowania roślin i dekoracji.
  3. Roślinki – ja wybrałam sztuczne kwiatki oraz mech.
  4. Ziemia – uniwersalna do sadzenia kwiatów.
  5. Kamienie
  6. Dekoracje
  7. Sznurek
  8. Szpatułki
  9. Klej na gorąco

Etapy pracy

Aby zablokować turlanie się słoika, należy przykleić do niego szpatułki (patyczki po lodach). Najlepiej wcześniej przyłożyć sobie do nich słoik by zobaczyć w którym miejscu nałożyć klej na gorąco. Następnie tak uzyskane “dno” słoika należy wylepić plasteliną. W tak przygotowane podłoże można zacząć “wbijać” roślinki. Ważne by zaczynać od końca słoika i zmierzać w kierunku otworu. Kiedy połowa słoika jest już obsadzona roślinkami przykrywamy plastelinę ziemią. Można do tego użyć łyżeczki. Po nasypaniu ziemi wystarczy delikatnie potrząsnąć słoikiem aby ziemia ładnie rozprowadziła się po dnie. Potem można sadzić resztę zieleni po czym ponownie zasypać ziemią, tak aby zasłonić plastelinę. Na koniec pozostaje ozdobić nasz ogródek, czy może raczej rozjaśnić. Układamy kamyki duże i małe. Mech, który ładnie wypełnia luki. Razem z dziećmi wykorzystaliśmy maleńkie zwierzątka z jajek z niespodzianką.

Kiedy ogródek jest już gotowy należy zabezpieczyć jego brzeg aby nie wysypała się z niego ziemia ani kamyki. W tym celu można przykleić na brzegu słoika kilka większych kamyków.Na koniec gwint słoika można owinąć tasiemką lub sznurkiem. My wykończyliśmy go sznurkiem jutowym.

Źródło: https://szyszkadziergajka.pl/ogrodek-w-szkle/