Dotykowa układanka czyli kostki sensoryczne

O prawidłową integrację sensoryczną można dbać nawet, jeśli dziecko nie przejawia żadnych zaburzeń rozwoju. Świetnie sprawdzają się tu zabawki DIY czyli takie, które można zrobić samodzielnie. Z ich pomocą można z powodzeniem wspierać rozwój dziecka i jednocześnie świetnie się z nim bawić. Niech nikogo nie zrazi brak zdolności manualnych, czasami wystarczą nawet dwie lewe ręce jeśli tylko dysponujemy dobrymi chęciami.

Inspiracją niech będą kostki sensoryczne, które wykonały nasze przedszkolaki. Ich zadaniem było oklejenie drewnianych klocków w taki sposób, by każda ścianka miała inną fakturę. Do ich wykonania wykorzystaliśmy:

– drewniane klocki

– tekturę falistą,

– filc,

– folię bąbelkową,

– gąbkę,

– papier ścierny,

– ziarenka ryżu, kaszy,

– klej introligatorski

Dalsza zabawa z kostkami to już osobna historia. Ponieważ kostek mieliśmy sporo (każde dziecko zrobiło swoją), zrobiliśmy z nich układankę. Układanka po ułożeniu powinna mieć z jednej strony tę sama fakturę, na przykład papier ścierny. Po obróceniu każdej kostki na bok, pojawia się kolejna faktura. Dzieci bawiły się również rozpoznawanie faktur przy zasłoniętych oczach. Pomysłów na wykorzystanie kostek sensorycznych jest naprawdę wiele a wszystkie sprowadzają się do jednego – stymulacji rozwoju umiejętności motorycznych i poznawczych dziecka.

Copyright 2024 | Realizacja: cemit.pl