...

Żywioły – siły natury

Ziemia, woda, ogień i powietrze to cztery  żywioły, które towarzyszą nam na ziemi. Nieujarzmione potrafią wyrządzić kolosalne szkody. Czy trzeba się jednak ich bać? Czy można ujarzmić te siły przyrody? Co ma na nie wpływ? Do czego są nam potrzebne? To tylko kilka pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi w minionym tygodniu. Przez 5 dni wychowawczynie realizowały blok tematyczny na temat żywiołów i sił przyrody, podczas których wspólnie z dziećmi przeprowadzały eksperymenty, budowały makiety oraz organizowały tematyczne gry i zabawy.

POWIETRZE

Czym jest powietrze? Do czego jest nam potrzebne? Czy można je dotknąć lub pokroić gdy jest gęste jak w popularnym powiedzonku? Jak je zobaczyć? Powietrze otacza nas wszędzie i cały czas. Nie widzimy go ale możemy poczuć i zobaczyć efekty jego działania. Podczas najróżniejszych ćwiczeń, dzieci sprawdzały jak działa powietrze na przedmioty. Czy wszystko można zdmuchnąć? Zabawy zorganizowane podczas zajęć sprawiły, że dzieci poćwiczyły także swoje malutkie płuca. 🙂

Czy zauważyliście białą ciecz na dnie słoika? Pokazaliśmy dzieciom jak dwutlenek węgla, czyli powietrze które wydychamy, zdmuchuje płomień świeczki. To niezwykle ciekawe doświadczenie można przeprowadzić również w domu. Wystarczy w słoiku wymieszać sodę z octem  i przykryć przez chwilę. W reakcji tych dwóch składników powstaje octan sodu oraz kwas węglowy, który następnie rozpada się na wodę i dwutlenek węgla.  W temperaturze pokojowej dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza przez co zbiera się na dnie słoika. Jeśli przechylimy powoli słoik pozwalając wydostać się dwutlenkowi węgla, zgasi on płomień, który będzie na jego drodze.

Wykorzystując temat powietrza, nie mogliśmy pominąć go w pracach manualnych.  Krasnale wykonały wiatraki poruszane wiatrem.

WODA

Skąd się bierze deszcz, śnieg lub woda w rzekach, morzach czy oceanach. Wychowawczynie z grupy Elfów wyjaśniły dzieciom obieg wody w przyrodzie podczas tworzenia wielkiej makiety.

Podczas kolejnych eksperymentów sprawdzaliśmy jak powstaje deszcz. Dzieci poznały również właściwości ciepłej i zimnej wody. W czym łatwiej rozpuścić cukier i czy da się rozpuścić mąkę?

Woda ma postać nie tylko ciekłą. Potrafi zamienić się w postać stałą. Zima nam sprzyja a dzięki niej mamy na podwórku śnieg i lód. Umówmy się, po sporej dawce wiedzy, pora na zabawę. Nawet jeśli śniegu mało to mróz szczypnął i na podwórku starszych dzieci utworzyło się małe lodowisko. Wystarczyło by dzieci aż piszczały z radości.

Poza zajęciami tematycznymi, odbywają się również zajęcia programowe. Zajrzeliśmy tym razem do Świetlików. Ta grupa przygotowuje się do rozpoczęcia od września nauki w zerówce. Znają już litery a w ramach zajęć powtarzały ostatnio samogłoski. Ćwiczą umiejętność ładnego pisania podczas ćwiczeń grafomotorycznych.  Jednym z nich było łączenie kropek przy pomocy ołówka i drewnianej kostki. Ich wychowawczyni, ciocia Natalia dba by ćwiczenia nie były nudne a dzieci miały ochotę je wykonywać. Potrafi nawet nudne ósemki zamienić w wesołe pingwinki.

Świetliki śmiało wkraczają również w świat matematyki. Ciocia Natalia przyniosła do przedszkola banknoty do zabawy w sklep. Niby nic, kilka pociętych papierków, a jaka twórcza zabawa? Dzieci ćwiczyły rozpoznawanie banknotów oraz odpowiednie wykorzystanie zwrotów grzecznościowych.

Pomimo intensywnej pracy w grupach, wychowawczynie wspierają się nawzajem. Tym razem Świetliki pomogły Maluszkom w przygotowaniu Lucy. Lalki, którą Maluszki mogą ubierać i przebierać bawiąc się w kreatorów mody.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.