...

Wspólne zajęcia służą integracji

Nasze przedszkole ze względu na swoją kameralną atmosferę sprzyja nawiązywaniu dobrych relacji pomiędzy dziećmi z różnych grup wiekowych. Zawsze podkreślamy, że nasze przedszkolaki dobrze się znają, potrafią świetnie się ze sobą bawić a także służyć pomocą w razie potrzeby. Wiek i przynależność do różnych grup wiekowych nie ma tu znaczenia. Duża w tym zasługa wychowawców, którzy dbają o prawidłowe relacje pomiędzy dziećmi.
Jednym ze sposobów są wspólnie prowadzone zajęcia. Dzieci uczą się współpracy, przełamują nieśmiałość w stosunku do nowo poznanych dzieci, poznają się nawzajem. W ciągu ostatnich dni było kilka takich zajęć.

Zajęcia, podczas których Elfy i Świetliki poznały legendę o baranku piaseczyńskim. Dowiedziały się, od jakich wydarzeń powstała nazwa naszego miasta. W ramach integracji grupowej i pracy w parach Świetlik + Elf, ułożyły z części obrazek przedstawiający herb Piaseczna.

Zajęcia kulinarne, podczas których Krasnale i Świetliki przygotowały pyszne jesienne babeczki dyniowe. Dzieci pięknie ze sobą współpracowały a babeczki były tak pyszne, że szybko zniknęły z talerza.

Dzień postaci z bajki – to wspólne zajęcia grup Krasnali i Elfów, podczas których dzieci wspólnie czytały bajki, rysowały i rozwiązywały zagadki tematyczne.

Nawet jeśli dzieci pracują w swoich grupach, to zdarza się, że ich koledzy przygotowują dla nich niespodzianki. Tak było i tym razem, kiedy to Świetliki przygotowały małą niespodziankę dla dzieci z pozostałych grup. Same wymyśliły zagadki o skarbach jesieni.  Ciocia Natalia każdą spisała i spakowała w formę prezencików. Paczuszki zaczęły krążyć po przedszkolu a Maluszki, Krasnale, Elfy i Skrzaty musiały dopasować zagadkę do obrazka. To było bardzo fajne doświadczenie dla wszystkich dzieci.

Świetliki już w przyszłym roku rozpoczną swoją edukację w zerówce. Tymczasem ich wychowawczyni ciocia Natalia dokłada wszelkich starań by je do tego odpowiednio przygotować. Potrafi obudzić w nich dziecięcą fantazję i wyzwolić pokłady kreatywności. W tym roku utrwalają litery, które poznawały z Bazylem w poprzednim roku. Sympatyczny stworek w ramach zajęć „Literki i cyferki” zawsze przygotuje dla dzieci ciekawą niespodziankę, która pomaga w nauce.

Efekty pracy widać gołym okiem. Dzieci są niezwykle samodzielne i kreatywne w swoich pracach.

Dodatkowo widać wspaniałą integrację tej grupy. Dzieci są ze sobą bardzo zżyte, co więcej ich wspólne zabawy angażują często znaczne ich grono. Tak jak wtedy gdy powstały spontaniczne zajęcia matematyczne podczas zabawy w sklep.  A wszystko to za sprawą dnia zabawki i przyniesionej przez Zuzię kasy sklepowej. Ciocia Natalia znalazła krążki z gry, zamieniła je w monety i zabawa gotowa. Innym razem ktoś przyniósł do przedszkola konsolę.  Ciocia stała się DJ’em a w sali  rozkręciła się impreza.

Wspólne zajęcia będą towarzyszyły dzieciom jeszcze długo, a to za sprawą XII edycji ogólnopolskiego programu „mamo, tato, wolę wodę!”, do którego przystąpiło również nasze przedszkole. Jest to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce. Został  zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, oraz zwrócenie uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.
Specjalne, eksperckie scenariusze zajęć prowadzonych przez przedszkola mają angażować dzieci i wychowawców do wspólnej nauki przez zabawę.
W przedszkolu program koordynuje wychowawczyni grupy Świetlików Pani Natalia. Regulamin programu znajduje się w szatni.
Również rodzice w domach, mogą wspólnie z dziećmi bawić się ze Zdrojkiem i jego przyjaciółmi.  Organizator programu przygotował sporo materiałów, z których mogą korzystać.
Szczegóły programu „mamo,tato, wolę wodę!” można znaleźć na stronie https://wolewode.pl/

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.