...

Wrzesień w przedszkolu

Byliśmy z wizytą w żłobku, pozwólcie zatem, że zajrzymy teraz do przedszkola Domku Elfów. Tu dzieje się zupełnie nie mniej. Dwie grupy wiekowe w kameralnym gronie szybko się zintegrowały. Dzieci polubiły się, a te nieśmiałe powoli coraz bardziej otwierają się na nowe miejsce i kolegów.

Po wakacjach pełnych wrażeń, wychowawczynie wpadły na pomysł, aby dać dzieciom okazję do poprowadzenia zajęć. I tak w grupie Skrzatów powstały zajęcia „Wspomnień czar”. Chętne dzieci przygotowały w domach wraz z rodzicami pamiątki z wakacji oraz zdjęcia. Potem w przedszkolu zaprezentowały wakacyjne skarby i opowiedziały o swoich najwspanialszych wakacjach. Wspólnie z kolegami i koleżankami szukały na globusie miejsc w których były. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że Mazury to wcale nie Państwo ani nie miasto! Wystąpienie przed grupą to fantastyczny pomysł na oswojenie dziecka z tremą, pokonanie nieśmiałości ale również zbliżenie się do kolegów i koleżanek. Dziecko opowiadając swoje przeżycia, odpowiadając na pytania staje się odważniejsze zachęcone przez ciekawość dzieci. Wzbogaca słownictwo i uczy się prawidłowo konstruować wypowiedzi. Dzieci dowiedziały się sporo o miejscach, sposobie spędzania wolnego czasu, ale również o samych sobie. Okazało się, że ich kolega jest miłośnikiem zwierząt! Szczególnie psów i świnek morskich.

O swoich wakacjach opowiedziała dzieciom również ciocia Renatka. Ona także przyniosła do przedszkola swój wakacyjny skarb, którym była sowa z bursztynów. Przy okazji dzieci dowiedziały się, że ciocia bardzo kocha sowy i z każdego wyjazdu wraca z nową sówką do swojej kolekcji.

Pojawiła się jeszcze jedna okazja do wykazania się oratorstwem. Podczas wspólnych zajęć Skrzaty opowiedziały swoim młodszym kolegom Elfom o zasadach, jakie panują w przedszkolu a szczególnie w sali, którą się opiekują. Zobowiązały się uczyć młodsze dzieci tego, co same już potrafią robić i dawać dobry przykład. Brawo!

Elfy, to już nie dzieci ze żłobka. W nowym roku szkolnym dumnie nazywamy je przedszkolakami. Nasza najmłodsza grupa rozpoczęła zajęcia programowe. Tak, tak, na dzieci czeka nie tylko zabawa ale również nauka i zdobywanie nowych umiejętności oraz wiedzy.
Gdy za oknem plucha my się nie nudzimy! Zabawa połączona z nauką to jest to co lubimy najbardziej. Gimnastyka połączona z matematyką? Nic prostszego. Elfy uczyły się przeliczać nenufary, po których skaczą żabki. Żabkami oczywiście były dzieci, które ćwiczyły skoki te duże i te malutkie. Królowa wszystkich nauk rozgościła się w grupie Elfów. Dzieci uczą się liczyć, przeliczać, klasyfikować, jednym słowem poznają matematykę.

Wychowawczynie starają się, aby zajęcia były ciekawe. Chcą, aby dzieci miały ochotę w nich aktywnie uczestniczyć. Mają na to swoje sposoby. Na przykład ostatnio w sali pojawił się tajemniczy gość. Gościem okazał się Królik Marchewka. Powiedział, że był rano na bazarze i coś dzieciom przyniósł. Razem z Królikiem przedszkolaki nazywały warzywa na obrazkach a potem dopasowywały te przyniesione w koszyku przez Królika. Takie pyszne skarby nie mogły się zmarnować, prawda? Przecież to samo zdrowie! I tak lekcja teoretyczna zamieniła się w praktyczną. Warzywa trafiły do kuchni, gdzie ciocia Monika je ugotowała. Ostudzone trafiły z powrotem do sali a dzieci otrzymały poważne zadanie. Trzeba było pokroić warzywa i zrobić pyszną sałatkę jarzynową! Było przy tym dużo frajdy bo taka sałatka to niezła gratka! Ponieważ tego dnia odbywałaby się zajęcia sportowe, dzieci z dumą poczęstowały swoim dziełem instruktorkę z Drużyny Kangura! Sałatka wyszła pycha..

W Domku Elfów miło płynie czas, szczególnie gdy swoje święto obchodzą wszystkie przedszkolaki! 20 września cała Polska obchodzi Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji wychowawczynie przygotowały dla swoich milusińskich małą imprezkę. Były przekąski, gry i zabawy. Celebrowanie święta to doskonała okazja do integracji grupy.

I tak powoli kończy się wrzesień i zaczyna jesień. Nasze codzienne wędrówki po parku i na plac zabaw pozwalają obserwować zachodzące w przyrodzie zmiany. Pod nogami coraz więcej liści. Powoli spadają kasztany. Robi się złoto brązowa jesień.

Elfy i Skrzaty powitały ją z wielką radością i entuzjazmem. Zebrane podczas spaceru jesienne skarby posłużyły do stworzenia Kącika Pani Jesieni . Kolorowe liście wykorzystały do ćwiczeń oddechowych oraz do stworzenia portretu Pani Jesieni.

Skoro jesień to i pora na nowe nasadzenia w naszych przedszkolnych kwietnikach. To już tradycja, że sadzimy kwiaty razem z przedszkolakami. Dzieci bardzo to lubią i stają się w ten sposób odpowiedzialne za wygląd przedszkola. Kolorowe wrzosy już zdobią nasze okna.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.