...

Witamy chiński Nowy Rok

Dla nas  Nowy Rok rozpoczyna się 1 stycznia. Witamy go w noc sylwestrową 31 grudnia. W krajach azjatyckich takich jak Chiny, Hongkong, Makau, Tajwan, Singapur i Korea Południowa, chiński Nowy Rok, obchodzi się zawsze w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. Znany także jako Święto Wiosny, jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim. Chiński Nowy rok nie trwa jak u nas 365 dni kalendarzowych. Jest zgodny z kalendarzem księżycowym, zatem jego rozpoczęcie to data ruchoma. W roku 2023 rozpoczął się 22 stycznia, a zakończy 9 lutego 2024. Obchody chińskiego Nowego Roku trwają zazwyczaj około 15 dni, choć niektóre zwyczaje i obrzędy rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej.

Jest nam ogromnie miło, że rodzice naszego przedszkolaka Adasia, związani z kulturą chińską, zechcieli opowiedzieć naszym wychowankom o tych właśnie obrzędach. Państwo Liu poprowadzili z dziećmi prawdziwą i niezwykle ciekawą lekcję chińskiej kultury. Podczas ich prezentacji dowiedzieliśmy się jak Nowy Rok świętują Chińczycy. Poznaliśmy mityczną bestię Nian, którą przegania się głośnymi czerwonymi fajerwerkami. Zobaczyliśmy korowody tancerzy i akrobatów prowadzących papierowe lwy i smoki. Pani Angelika opowiedziała dzieciom o znaczeniu czerwonego koloru, który pojawia się wszędzie. W tradycji chińskiej kolor czerwony symbolizuje pomyślność.

Poza prezentacją Państwo Liu przygotowali dla dzieci również zajęcia praktyczne. Zgodnie z chińską tradycją wykonali z przedszkolakami tradycyjne lampiony.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również, że co roku w Chinach króluje inne zwierzę. Cykl odnawiany co 12 lat rozpoczyna się od szczura. Kolejnymi zodiakalnymi zwierzętami są: bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies oraz świnia. Każde z tych zwierząt symbolizuje coś innego, ale nie ma gorszych lub lepszych znaków. W związku z takim układem horoskop chiński różni się od naszego. Tam znaki zodiaku zmieniają się co roku, a nie tak jak u nas – co miesiąc. Chińczycy wierzą, że ich symbolika może mieć wpływ na przyszłość danej osoby. Ludzie noszą ubrania lub dekorują swoje domy z elementami przedstawiającymi zwierzę zodiaku, które jest ważne dla danego roku. Zwierzęta zodiaku są również istotne w biznesie oraz relacjach międzyludzkich. Symbolizują także wiele ludzkich cech, przynoszą szczęście i sukces oraz mogą mieć wpływ na relacje z rodzeństwem, przyjaciółmi czy współpracownikami.
Rok 2023 jest rokiem królika. Państwo Liu postanowili również jego symbol wykorzystać podczas zajęć manualnych. Z przygotowanych przez nich materiałów wspólnie z przedszkolakami wykonali dekoracyjne króliczki.

Podczas noworocznych świąt Chińczycy umieszczają na drzwiach domów znak Fu, w nadziei na szczęśliwe życie i lepszą przyszłość. Wierzą, że Fu przynosi szczęście, pomyślność i błogosławieństwo. Pan Xiangdong pomógł dzieciom napisać ten symbol.


To była wspaniała i niezwykle ciekawa interaktywna lekcja o kulturze chińskiej. Dzieci zabrały do domów swoje chińskie symbole. Na zakończenie państwo Liu podarowali jeszcze wszystkim chińskie ciasteczka noworoczne oraz wydruk swojego imienia pisanego po chińsku.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za tak profesjonalne poprowadzenie zajęć.

Szczęśliwego Nowego Roku 2023 !

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.