...

Witaminki dla zdrowia i urody

Od lat Przedszkole Domek Elfów jest uczestnikiem programu ” Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Program, który działa od 2014 roku wspiera pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych Polaków. Jako placówka przykładamy wagę do prawidłowego żywienia dzieci. Podczas pobytu w przedszkolu dzieci otrzymują smaczne, zdrowe i urozmaicone posiłki.
Podawanie posiłków to jedno, zachęcanie małych dzieci do poznawania nowych smaków to drugie. Wszyscy wiemy, że wśród przedszkolaków jest sporo niejadków, czy dzieci – powiedzmy sobie szczerze – wybrednych, które nie akceptują smaku niektórych potraw. Naszym zadaniem jest stworzenie im okazji do tego aby miały ochotę spróbować nowych smaków. Pomaga nam w tym między innymi uprawa ogródka przedszkolnego. Dzieci biorąc czynny udział w pracach przy sadzeniu, pielęgnowaniu posianych warzyw i owoców czekają z niecierpliwością na plony. Zebrane własnoręcznie owoce i warzywa aż kuszą by spróbować efektu ciężkiej wielomiesięcznej pracy. Nasze ogródkowe plony często są bazą do wspólnego przygotowywania potraw.  Ogórki kisimy, z pigwy robimy pyszne soki na zimę. Robimy sałatki, kanapki, pieczemy ciasta. Nasze metody sprawdzają się znakomicie.

Nasze działania wsparła w ostatnich dniach firma Berrytrade Sp. z o.o., zajmująca się eksportem i pakowaniem jagód. Ich specjalnością są borówki, maliny, jeżyny, żurawina (konwencjonalne i ekologiczne). Obecnie główną działalnością Berrytrade Sp. z o.o. jest wprowadzanie na rynki europejskie polskich, ale także zagranicznych jagód paczkowanych. Poza głównymi działaniami zajmuje się także szerzeniem „owocowej edukacji”. Dzięki tym działaniom, w minionym tygodniu otrzymaliśmy od Berrytrade dostawę pysznych borówek, malin i truskawek.

Kiedy rankiem przez przedszkolną bramę wjechał ogromny samochód wypełniony pachnącymi, świeżymi owocami, w przedszkolu zapanowało ogromne poruszenie.  Sami powiedzcie, kogo nie skusi zapach pysznie pachnących soczystych kuleczek. Pomijając fakt zainteresowania chłopców kolorowym samochodem, wychowawczynie już planowały jak wykorzystają te witaminowe bomby wspólnie z dziećmi.

Mając taką ilość pomocników szybko uporaliśmy się z przeniesieniem owoców do spiżarni. Tutaj będziemy obserwować jak znika pudełko po pudełku 🙂 W salach zawrzało. Każda na chwilę stała się kuchnią „Masterchefa”. Wszyscy mieli pomysły na pyszne owocowe desery.

Maluszki w żłobku wspólnie z ciociami zrobiły jogurt owocowy. Nie było ani jednego szkraba, który z apetytem nie wyjadałby umytych owoców z miski a potem nie skosztował pysznego napoju.

Pyszne owoce stały się także inspiracją do grupowej pracy.

Krasnale wspólnie z wychowawczyniami zrobiły koktajl owocowy. Ach, aż przyjemnie było patrzeć jak paluszkami wyjadały resztki deseru z miski. Widać było, że zarówno robienie jak i kosztowanie koktajlu sprawiło im sporą frajdę.

Ciocie Kasia i Sylwia pokazały swoim chłopcom jak się robi  sernik na zimno. Elfy dziarsko zabrały się do pracy. Największą frajdą okazało się składanie tortownicy. Kochane, cierpliwe ciocie pozwoliły więc każdemu złożyć tortownice. W ostatecznie przygotowanej formie wylądowała zmiksowana masa serowo – owocowa. Apetyczne truskawki ozdobiły wierzch. Teraz pozostało już tylko cierpliwie czekać aż masa stężeje w lodówce.

Aby czas nie dłużył się za bardzo wychowawczynie zaproponowały dzieciom pracę plastyczną. Piękna pogoda sprzyjała więc można było pracować na przedszkolnym tarasie.

Po południu w przedszkolu zapachniało ciastem. To muffinki  Skrzatów nadziane borówkami tak pachniały.

Sami spójrzcie ile dobra otrzymaliśmy. Tyle owoców, że starczy na kilka dni a ponieważ wiadomo, że takie świeże są najpyszniejsze, to dzieci mogą się nimi bezkarnie raczyć przez cały czas. Umyte, rozłożone na półmiskach, razem z owocowymi koreczkami zrobionymi przez Świetliki,  ustawiliśmy na tarasie.  Tutaj z radością możemy obserwować jak przedszkolaki przerywają zabawę i przybiegają uzupełnić zapas energii w czystej, zdrowej owocowej postaci.

Dziękujemy BerryTrade Sp. z  o.o. za pyszną owocową niespodziankę dla naszych przedszkolaków.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.