...

Wiosna w przedszkolu

Wiosenko, wiosenko, nareszcie jesteś.  Długo czekaliśmy na dłuższe dni pełne słońca. Na krokusy w ogródku i pąki liści na naszych drzewach i krzewach. Patrząc jak wszystko po zimie budzi się do życia myślimy: „aż się chce”.  Czas na wiosenne dekoracje w przedszkolu.  Przedszkolaki jak pszczółki w ulu, po zimowym śnie zabrały się do pracy. Każda grupa podczas zajęć tworzyła kwiatowe dekoracje. Tulipany, krokusy, żonkile, przebiśniegi już wiszą w naszej galerii. Aż miło zawiesić na nich oko bo to prace cudnej urody. Dzieci włożyły w nie mnóstwo pracy. Świetliki swoje wydzierankowe dzieła robiły przez dwa dni!

A wiosna? Jak ją widzą tak ją piszą, można powiedzieć. Przedszkolaki dużo wiedzą o jej pierwszych zwiastunach. Nie było więc problemu by ją zwizualizować. W oczach dzieci to piękna młoda pani o długich jasnych włosach i zielonej sukni ozdobionej mnóstwem kolorowych kwiatów. Chociaż każdy tak ją widzi, to pomysłowe wychowawczynie sprawiły, że w każdej sali wiosna wygląda trochę inaczej. W grupie Elfów powstała w postaci kolorowych witraży, u Krasnali cała zielona a Świetliki stworzyły ją z połączonych, wykonanych w małych grupkach elementów.

Kiedy już przedszkole ozdobiły kolorowe wiosenne kwiaty, kiedy wiosna wesoło spoglądała na nasze przedszkolaki, pozostało już tylko oficjalnie pożegnać zimę i powitać kolejną porę roku.
Zabraliśmy dzieci na wycieczkę do Farmy Cztery Pory Roku w Powsinie. Tutaj podczas zajęć przedszkolaki robiły wiosenne dekoracje oraz Marzannę, którą potem topiliśmy w strumieniu. Marzanna jako symbol zimy jest topiona lub palona po to by pożegnać tę porę roku. Zwyczaj topienia Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznacza budzenie się przyrody do życia.
Na farmie spędziliśmy prawie cały dzień. Ugoszczono nas pyszną zupą i kiełbaskami z grilla.   Dzieci zachwycone były spotkaniem ze zwierzętami mieszkającymi na farmie. Kozy, świnki, świnki morskie, drób, króliki robiły furorę. Przedszkolaki mogły tu bezpiecznie spędzać czas na wesołej zabawie.  Dowód na nią to cichy autokar w drodze powrotnej do przedszkola, bo prawie wszystkie dzieci zasnęły.

Pierwszy dzień wiosny to również Światowy Dzień Zespołu Downa bardzo często nazywany Dniem Kolorowej Skarpetki. Dla Skrzatów był to dzień  lekcji tolerancji i szacunku do osób z niepełnosprawnością.

W harmonogramie działań dodatkowych, który przygotowują wychowawcy dla swoich grup  znalazło się jeszcze kilka ciekawych zajęć.
Świetliki, grupa, która przygotowuje się do rozpoczęcia nauki w zerówce wdraża się w dodawaniu. Aby ułatwić dzieciom naukę i sprawić aby chętnie chciały ćwiczyć ciocia Natalia wymyśliła i przygotowała matematycznego królika. Wesoły króliczek z miejsca stał się pupilem Świetlików i otrzymał imię Adaś.  Adaś jest po prostu stworzony do dodawania. Widząc entuzjazm dzieci wychowawczyni postanowiła, że  zagości u nich na stałe i będzie trenował umiejętności matematyczne przedszkolaków. Jak działa? Wystarczy wrzucić mu do uszu odpowiednią ilość pomponików, a on wypluwa wynik. Wspaniała zabawa.

Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o Elfach, którzy zakończyli właśnie temat kosmosu. Swoją wiedzę zdobytą podczas zajęć kończą pracą wspólną przestawiającą układ słoneczny. W galerii prac zawisły również ich kosmiczne prace. Efekt jest powalający. Chłopcy to bardzo zgrana grupa a wspólne prace nad wielkimi projektami przynosi wspaniałe efekty.

Wychowawczyni Elfów, ciocia Kasia, uznała że jest to najlepszy moment na rozpoczęcie naszych ogródkowych prac i wspólnie z chłopcami posiali pomidory. Zanim ruszymy w nasze grządki sadzonki pysznych pomidorów będą już pewnie gotowe.

Wychowawczynie planują działania dodatkowe z dziećmi a czasami fajne rzeczy wychodzą zupełnie spontanicznie. Tak jak wtedy, gdy chłopcy na placu zabaw zrobili wulkan. Ciocia Kasia dołożyła  jeszcze fontannę tortową i mieliśmy w przedszkolu wulkan jak prawdziwy, tryskający w górę iskrami i płomieniami. A radość dzieci… bezcenna.

Na koniec krótka lekcja nauki języka angielskiego w grupie zerówki.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.