...

Wakacyjne zmysły – Wzrok czyli oko na świat

Tegoroczne wakacje upłyną nam na poznawaniu zmysłów. Wychowawcy przygotowali dla dzieci ciekawe doświadczenia, gry, zabawy oraz zajęcia manualne.

Pierwszy zmysł, chyba najważniejszy – wzrok.

Oczy to nasze okno na świat – bez nich nasze codzienne życie byłoby trudniejsze. Podczas zajęć dzieci poznały budowę oka oraz zasady jego działania. Przedszkolaki wiedzą już w jaki sposób należy dbać o oczy na co dzień. Podstawą jest zdrowa dieta, sport, duża dawka ruchu na świeżym powietrzu bez względu na pogodę, ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, czy innymi podrażnieniami np. podczas pływania.

Trenowanie oka to wspaniała zabawa. Trochę ćwiczeń z ciekawą grą czy lusterkiem. ” Bystre oko ” – ćwiczymy koncentrację uwagi, spostrzegawczość, koordynację – ruchową .

Różne techniki plastyczne, zarówno te płaskie jak i przestrzenne dostarczają okazji do doskonalenia precyzji i celowości ruchów. Dają też możliwość przyzwyczajania do wysiłku , wytrwałości, dyscypliny i opanowania a z czasem – do stawiania sobie wymagań takich jak dokładność, staranność i estetyka. Nie sposób więc przecenić wartości zajęć plastyczno – konstrukcyjnych w codziennej działalności dziecka .

Niezbędnymi umiejętnościami w przygotowaniu do nauki pisania jest koordynacja sensoryczno – motoryczna i sprawność manualna. Ich ćwiczenie sprawia, że stają się one coraz doskonalsze i bardziej precyzyjne. Wstępem do ich nabycia są te ćwiczenia, które wynikają z pragmatyzmu w codziennym życiu dziecka. Jeżeli nie wyręczamy dziecka w czynnościach zapinania, z czasem wiązania elementów garderoby, to ruchy wymagające większej precyzyjności nie będą stanowiły dużej trudności . Zabaw przygotowujących do nauki pisania nie brakuje w naszym przedszkolu.

Wybieramy aktywności, które rozwijają i dają oczom odpocząć. Ćwiczenia trenujące koordynację wzrokowo ruchową. Ogromny plac zabaw w Domku Elfów daje nam niezliczone możliwości.  Gdy pada deszcz urządzamy zawody w sali ruchowej. Po burzy możemy ” przenosić góry „. Kałuże, które zastajemy na placu to wyśmienite miejsce do zabawy. Nawet przenoszenie błotka w wiaderkach – ćwiczenie nazywane spacerem farmera – to doskonałe ćwiczenie lokomocyjne angażujące mięśnie stabilizacyjne. Korzyści można tylko mnożyć.

Zdrowa dieta to podstawa. Czasami jednak pozwalamy naszym podopiecznym na małe łasuchowanie. Tak było w Dniu Frytek, które raczyły obchodzić nasze Maluszki. Ciocie wykorzystały okazję do wspólnego przygotowania złotych, pysznych pałeczek. Dzieci pomagały w krojeniu ziemniaków ucząc się posługiwania nożem. Z niecierpliwością czekały aż fryteczki będą gotowe i będzie można je w końcu spałaszować.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.