...

W przedszkolu

W przedszkolu, w przedszkolu fajnie jest – mówią słowa piosenki. W Domku Elfów też jest fajnie i na nudę nikt tu nie narzeka. Ruszyliśmy z kopyta i znów życie toczy się w codziennym rytmie. Nowe dzieci w żłobku i w przedszkolu już się zaaklimatyzowały. Okres adaptacji przebiegł szybko i sprawnie. Maluszki wraz ze swoimi opiekunkami świetnie się bawią. Powstały już ich pierwsze prace manualne. Wychowawczynie wykonują je indywidualnie z każdym dzieckiem. Maluszek czuje, że jest to czas tylko dla niego. Ciocie natomiast mogą dopilnować aby dziecko wykonało zadanie od początku do końca, zwracając uwagę na prawidłowe wykonanie.

Integracji grupy służą wspólne zabawy oraz prace. Aby skupić dzieci w grupie, wychowawczynie wymyśliły wspólne rysowanie na podłodze. Tutaj każdy rysował co chciał a może raczej co umiał. W tym wszystkim chodziło o to, aby dzieci zrobiły coś wspólnie.

W tygodniowym harmonogramie zajęć znajduje się logorytmika, która wspomaga zajęcia logopedyczne. Polega na połączeniu terapii logopedycznej z rytmiką, oddziałując tym samy na sferę słuchową, ruchową i słuchowo-ruchową dziecka.  Ciocia Joasia prowadzi je w każdej grupie. Na pierwszych zajęciach dzieci poznawały swoje imiona, orientowały się w schemacie twarzy i uczyły się reagować na słowo STOP. To bardzo ważne hasło, które może przydać się w wielu sytuacjach. Zajęcia z ciocią Joasią są bardzo wesołe i ciekawe dla dzieci. Jak sama o nich mówi: „ćwiczymy buzie – na luzie”.

Co roku grupy ewoluują. I tak dzieci, które ukończyły jeszcze w żłobku 3 rok życia, od września rozpoczęły swoją edukację w grupie przedszkolnej 3- latków. Ich wychowawczynią jest teraz nowa ciocia – Pani Paulina. Skrzaty, bo tak nazywa się grupa poznają teraz przedszkolne zasady. Kodeks przedszkolaka powinien znać każdy. Jego znajomość oraz przestrzeganie zasad ma na celu prawidłowe zachowanie w grupie oraz relacje z dziećmi.

Szczycimy się tym, że nasi podopieczni to dzieci empatyczne i dobrze wychowane. Potrafią korzystać z „magicznych” słów. Uczymy już najmłodszych mówienia z szacunkiem do drugiej osoby. Podczas wspólnej pracy Skrzaty przygotowały specjalny plakat.

Co jeszcze robiły nasze dzielne trzylatki w minionym tygodniu? Poznawały figury geometryczne. Koła, trójkąty i kwadraty posłużyły im także do wykonania wspaniałych latawców. Te ostanie przydały się do zabawy na podwórku.

Uczyły się również składać puzzle, dopasowując do siebie odpowiednie elementy.

Ćwiczyły zmysł  dotyku, rozpoznając zabawki ukryte pod kocykiem.

Skrzaty poznały również podstawowe znaki drogowe. Wykonały takie i wykorzystały w makiecie. Makieta posłużyła do zabawy. Wiadomo, że to najlepszy sposób na utrwalanie wiedzy.

Początek roku szkolnego to przypomnienie zasad w każdej grupie. Przypominamy i utrwalamy je na bieżąco. Każdy wychowawca ma swoje pomysły i metody pracy. Elfy przypomniały sobie „magiczne słowa” poznając przygody Mateuszka, który wyruszył w podróż łodzią na magiczną wyspę. Tam poznał trzy siostry Dziękuję, Proszę i Przepraszam. Podróż łodzią stała się inspiracją do zabawy w składanie origami.

Nasi chłopcy wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach – „Oto Ja”. Elfy oglądały swoje zdjęcia i rozmawiały o tym jak wyglądały kiedyś oraz jak się zmieniają z upływem czasu. Ciekawiło ich czy Ciocia Kasia była mała i jak wtedy mogła wyglądać. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie przez dzieci autoportretów.

Wychowawczyni Elfów ma wspaniały kontakt ze swoimi podopiecznymi. W grupie składającej się z samych chłopców potrafi łączyć przyjemne z pożytecznym. Tutaj dzieci wykonują zadania nie tylko przy stolikach ale również leżąc na przykład na brzuchu, wzmacniając tym samym swoje barki. W ten sposób wykonały ostatnio karty Oracle. Elfy tworzyły również Figuraki, mistyczne stwory z krainy wyobraźni. Poza pracami indywidualnymi powstały też dwa Figuraki grupowe.

Każda grupa realizuje swoją podstawę programową. Najważniejszą,  bo ostatnią w edukacji przedszkolnej realizują w tej chwili Świetliki czyli nasza zerówka. Na dobry początek wszystkie dzieci otrzymały w prezencie od przedszkola piórniki wyposażone w niezbędne przybory.

Ich wychowawczyni, ciocia Natalia dba by wypuścić w świat odpowiednio przygotowanych młodych ludzi. Dba zarówno o ich sprawność fizyczną jak motoryczną.

Świetliki, podczas grupowego Treningu Grafomotoryki, ćwiczyły rozdzielność pracy (czyli dysocjację) palców.

Musimy w tym miejscu wspomnieć, że już kolejny rok Pani Natalia realizuje w tej grupie projekt „Mini Kursu Rysowania”. Dzieci w tym czasie poczyniły niesamowite postępy. Ich prace są zawsze ciekawe i bogate w szczegóły. Kto wie, może kiedyś z tej grupy wyłoni się artysta malarz?

„Galeria naszych portretów” – praca plastyczna Świetlików. Zadaniem dzieci było naszkicować ołówkiem swój portret, a następnie pokolorować go kredkami. Tym razem pobawimy się z Wami w „zgaduj-zgadulę” – specjalnie dzieci nie podpisały prac imionami. Prosimy odgadnąć, kto jest kim ?

W galerii obrazów Świetlików zawisły jeszcze prace pt. „Chłopiec z latawcem”. Spójrzcie tylko, ile szczegółów uchwyciły nasze sześciolatki.

I na koniec film od cioci Kasi. Jej chłopcy puszczają latawce, no może próbują…:) Zabawa przednia.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.