...

Tajemnice świata

Kontynuujemy zajęcia odkrywcze. W tym tygodniu przyszła pora na odrywanie kosmosu. Czym są gwiazdy, czym planety. Dlaczego słońce świeci w dzień a w nocy księżyc? Jak dostać się na księżyc i kim są ludzie, którzy odkrywają kosmos. Pytań jest tak dużo jak gwiazd na niebie a dzieci są bardzo ciekawe. Przedszkole to takie miejsce, gdzie trzeba pobudzić wyobraźnię by uzyskać na nie odpowiedzi. Tutaj nie ma książek i nudnych lekcji. Wychowawczynie muszą przekazać tą wiedzę w sposób zrozumiały i dopasować zajęcia do możliwości i wieku dzieci.

Maluszki to nasza grupa żłobkowa, co wcale nie oznacza, że traktujemy ją inaczej. W tej grupie tematyka tygodniowych zajęć jest podobna do zajęć w starszych grupach ale z wiadomych względów dopasowana do możliwości naszych najmłodszych wychowanków.
Czym jest kosmos? Aby pokazać go dzieciom, ciocie zabrały je do naszej największej sali. Tutaj pokazały dzieciom bajkę o planetach, gwiazdach i satelitach. Dzieci w wygodny dla siebie sposób oglądały prezentację. Mogły same udawać satelity, biegając po wielkiej sali. Mogły też budować rakiety, którymi polecą w kosmos. To była iście kosmiczna zabawa.

Po takiej zabawie w cieniu bajki, dzieci zaczęły kojarzyć czym są planety czym pojazdy kosmiczne. Przez cały tydzień były tematem ich zajęć. Zajęć podczas, których nie tylko tworzyły prace tematyczne. W robieniu rakiet, własnych galaktyk, drogi mlecznej chodziło bardziej o ćwiczenie ich sprawności manualnej, pobudzanie zmysłów czy koordynacji ruchowej. Tego typu zabawy są niezwykle ważne, ponieważ wspierają prawidłowy rozwój tych małych ludzi. Wychowawczynie włączają dzieci do prac wspólnych przy tworzeniu większych prac. To pomaga w integracji dzieci  i dodaje im odwagi w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami.

W grupie Krasnali chociaż wychowawczynie kontynuują jeszcze „projekt mleko” to i tutaj znalazło się miejsce na kosmiczne podróże po galaktyce. Podczas jednych z zajęć dzieci wykonały swój układ słoneczny z pomocą kulek plasteliny.

W grupie Elfów jak przystało na odkrywców tajemnic świata, chłopcy budowali pojazdy kosmiczne po to by móc odkrywać obce galaktyki. Prace samodzielne, pobudziły wyobraźnię oraz kreatywność naszych pięciolatków. Wykonali wspaniałe rakiety a do tego jeszcze małych ufoludków, z którymi podróżowali.

Bardzo ciekawym pomysłem okazała się niespodzianka przygotowana przez wychowawczynie. Do Elfów przybyła tajemnicza dostawa minerałów z NASA. Okazało się, że to próbki z Marsa, które należało zbadać. Z najwyższą ostrożnością, dzieci uzbrojone w specjalne rękawice chroniące przed promieniowaniem wyławiały kosmiczne skamieliny i badały co zawierają. Zabawa tak spodobała się dzieciom, że wkrótce przedszkolaki z pozostałych grup dołączyły do badań. Każdy chciał spróbować zbadać marsjańskie próbki.

Praca zespołowa dotyczy nie tylko dzieci. Wychowawczynie również wspierają się na wzajem w realizacji projektów i założeń. Służą radą i pomocą. Prawidłowe relacje między dorosłymi mają pozytywne odbicie w relacjach dzieci. Tak było w przypadku realizowanego przez ciocię Natalię programu „Wolę Wodę”, który zainspirował wychowawczynie Elfów do zorganizowania zajęć na temat wody. W ich efekcie chłopcy poznali między innymi piramidę zawartości wody w pokarmach.

Zajrzyjmy teraz do Świetlików. Ciocia Natalia kończyła tym tygodniu temat wynalazków. Dzieci i ich rodzice dostały od niej zadanie domowe – zrobić wspólnie wynalazek. Ciocia jest z nich bardzo dumna bo wszyscy bardzo zaangażowali się w ten projekt a jego efektem są wspaniałe maszyny.

Jak przystało na prawdziwych konstruktorów, dzieci musiały wykazać się także wiedzą na temat stworzonych przez siebie wynalazków i przedstawić swoje projekty w formie krótkiej prezentacji.

Poza wynalazkami oraz realizacją projektów prowadzonych przez ciocię Natalię. Świetliki również  realizowały temat tygodnia. Dzieci utrwaliły sobie podstawową informację – czym jest Słońce w układzie słonecznym. W ramach kosmicznego Mini Kursu Rysowania, czyli wewnątrzgrupowych zajęć w tej grupie, wykonały szkic obrazka astronauty.

Jeden temat przewodni a tylko spójrzcie ile pomysłów na jego realizację. Dzieci uczą się w formie zabawy.  W zależności od ich wieku, różny stopień trudności i różny sposób przekazywania wiedzy.

Z prostych prac w grupie żłobkowej dochodzimy do tych bardziej skomplikowanych w grupie zerówki. Tutaj najstarsze dzieci również poznawały tajemnice kosmosu i różne ciekawostki na temat planet. W ramach zajęć plastycznych w tej grupie powstały nie tylko kosmiczne rakiety ale także największy układ słoneczny w przedszkolu.

I tak kończymy realizację działań dodatkowych o odkrywaniu świata. Wiosna powoli puka do naszych drzwi i teraz to ona będzie nam towarzyszyła podczas najbliższych zajęć. W salach zrobi się kolorowo od wiosennych kwiatów. Skrzaty już rozpoczęły prace i w ich sali pojawiły się pierwsze hiacynty.

Na koniec, nie możemy zapomnieć jeszcze o Dniu Kobiet. Wszystkie kobiety, duże i małe otrzymały od chłopców kwiatki i laurki.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.