...

Styczeń – czas karnawału

Wraz z nadejściem nowego roku rozpoczyna się okres karnawału. W przedszkolu w Piasecznie stał się on motywem przewodnim przez blisko tydzień. Podczas zajęć wychowawczynie opowiadały dzieciom o karnawale w Polsce i na świecie. Przedszkolaki poznały karnawałowe tańce i popularne latynoskie rytmy, z których słynie karnawał w Rio de Janeiro. Stały się one okazją do zabaw ruchowych oraz ćwiczeń koordynacji wzrokowo-ruchowej. Podczas zajęć plastycznych w grupach powstawały kolorowe maski, pajacyki i karnawałowe fajerwerki.

W styczniu, chociaż krótko mogliśmy nacieszyć się prawdziwą zimą. Kiedy puszysty śnieg zadomowił się na naszym podwórku, dzieci mogły wyhasać się do woli. Lepiły bałwany, rzucały śnieżkami, robiły aniołki na śniegu. Czerwone policzki i noski, uśmiechnięte buzie, to był znak, że są szczęśliwe. A ponieważ pogoda nigdy nam nie straszna, nawet gdy śnieg znikał pod kroplami deszczu, wykorzystaliśmy go do ostatniego płatka. Dzięki zabawie na świeżym powietrzu oraz spacerom po okolicy, posiłki zawsze znikają potem w oka mgnieniu.

Kiedy zima w pełni, trzeba pamiętać o zwierzętach. Zawsze dbamy, aby nasi mali skrzydlaci przyjaciele znaleźli pokarm w Domku Elfów. Przy okazji sortowania ziaren Chochliki ćwiczyły chwyt pęsetowy. Zima towarzyszyła dzieciom podczas zajęć programowych. Była tematem rozmów i motywem przewodnim prac plastycznych. Chochliki wspólnie stworzyły zimowe obrazy malowane na folii. Uczyły się przy tym cierpliwości i współpracy. Skrzaty przy okazji poznawania litery B wykonały urocze bałwanki.

Zima to także sporty zimowe. Tak się złożyło, że 19 stycznia rozpoczęły się Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie 2024 w Gangwon. I ten fakt wykorzystaliśmy podczas zajęć z dziećmi. Rozmawialiśmy o sportowej postawie, rozwijając przy tym kompetencje społeczno-emocjonalne. Poruszyliśmy temat kształtowania prawidłowych nawyków prozdrowotnych. W grupie Elfów odbył się quiz wiedzy o zimowej olimpiadzie. Wszystko to przy wykorzystaniu zabaw i gier ruchowych.

W styczniu swoje święto obchodzą babcie i dziadkowie. To zawsze szczególny dzień dla naszych przedszkolaków. Z wyprzedzeniem wysyłamy zaproszenia na tą uroczystość. Przez cały miesiąc trwają intensywne przygotowania do występów. Dzieci przygotowują upominki, które wręczą babciom i dziadkom. Dla wszystkich jest to zawsze dzień pełen wzruszeń. Występy najmłodszych, nierzadko mocno stremowanych, okraszone są gromkimi brawami dla dodania odwagi. Dziadkowie i babcie z rozrzewnieniem stwierdzają jak szybko rosną ich wnuczęta, z roku na rok stając się coraz wyższymi, śmielszymi i odważniejszymi. W tym roku spotkaliśmy się z rodzinami naszych przedszkolaków 29 stycznia. Część artystyczna w każdej grupie kończyła się gromkimi brawami. Dzieci dumnie zapraszały do swoich sal na poczęstunek i niespodzianki. Przyjemnie było się spotkać, poznać bliżej i porozmawiać.

No dobrze, w końcu nie samą pracą człowiek żyje, a jak mówi stare przysłowie: „W karnawale same bale!” Jak karnawał to musi być bal przebierańców. W przedszkolu w Piasecznie odbył się 2 lutego. Dzieci w kolorowych strojach i dobrych humorach miały ochotę na przednią zabawę. Nie zawiodły się. Zadbaliśmy o super atmosferę, dobrą muzykę i masę atrakcji.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.