Ruszamy w nowy rok szkolny 2023/2024

Wakacje za nami. Wraz z początkiem września do naszej przedszkolnej braci dołączyły nowe przedszkolaki. Powitaliśmy ich serdecznie. Nowy rok szkolny rozpoczynamy od organizacji. Aby dzieci czuły się w przedszkolu swobodnie, pokazaliśmy im sale, toalety, kuchnię i jadalnię. Porozmawialiśmy o zasadach obowiązujących w przedszkolu. Każde dziecko wybrało swoją szafkę, w której będzie przechowywać rzeczy. Ustaliliśmy również zadania dyżurnych.

W ramach zajęć integracyjnych stworzyliśmy z dziećmi pamiątkową tablicę z odciśniętymi dłońmi. Każdy znalazł na niej swoje miejsce.

Tak przygotowani, pełni energii i zapału, mogliśmy rozpocząć pierwsze zajęcia programowe. W ruch poszły książki jeszcze pachnące nowością.

W grupie Skrzatów rozpoczęliśmy naukę liter. Podczas ćwiczeń grafomotorycznych poznawaliśmy wygląd „a”.

W Domku Elfów staramy się robić wiele rzeczy wspólnie. Prace grupowe sprawiają, że dzieci szybciej się integrują. W takiej miłej atmosferze dobrze się pracuje.

W tym roku wcześniej niż zwykle postanowiliśmy zmienić nasadzenia w naszych donicach. Kolorowe wrzosy już wieszczą jesień. Kiedy skończyliśmy, łopatki i grabki dzieci zamieniły na kolorową kredę. Przed przedszkolem zrobiło się baaardzo kolorowo.

W Domku Elfów przykładamy ogromną wagę do prawidłowej socjalizacji dzieci w grupie. Pomagamy im nawiązywać prawidłowe relacje z innymi dziećmi. Uczymy dzieci szacunku do drugiej osoby, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nasi podopieczni potrafią doskonale ze sobą współpracować i świetnie się razem bawić.

Pomagają nam w tym między innymi zajęcia takie jak te, podczas których wspólnie stworzyliśmy „drzewko życzliwości”.

Łatwiej rozmawiać z dziećmi o emocjach mając pod ręką pomoce dające odpowiednie skojarzenia. W tym miesiącu poświęciliśmy im szczególną uwagę. Skrzaty wraz z Elfikami wykonały emocjonalne gniotki oraz specjalne książeczki emocji.

Pracujemy z dziećmi przy stoliczkach, ale również na dywanie. Zebrane wokół cioci, skupiają swoją uwagę, czując się jednocześnie swobodnie. Jest to wygodne podczas wykonywania prac grupowych. Tutaj Elfiki i Skrzaty tworzyły wspólnie grupowy kalendarz. Uczyły się przy tym nazw pór roku, miesięcy i dni.

Czas na matematykę. Skrzaty utrwalały wiadomości o figurach geometrycznych (koło,kwadrat). Doskonaliły także umiejętności przeliczania zbiorów i szeregowania elementów – od najmniejszego do największego.

Podczas kolejnych zajęć, przy okazji pracy plastycznej „deszczowa chmurka”, odbyła się zabawa matematyczna i przeliczanie kropelek deszczu i wacików.

Koniecznie musimy wspomnieć, że tegoroczny wrzesień należy do najcieplejszych od lat. Korzystamy zatem z pięknej pogody. Zabieramy dzieci na plac zabaw i na spacery. Podczas naszych wędrówek zbieramy żołędzie, kasztany, patyki i liście. Jesienne dary natury wykorzystamy podczas prac plastycznych. Tych powstaje u nas cała masa. Prace plastyczne rozwijają nasze dzieci. Pobudzają kreatywność, ćwiczą planowanie, usprawniają manualnie.

Wrzesień to wyjątkowy miesiąc. Początek nowego roku szkolnego. Dla wielu dzieci to początek edukacji w szkołach, przedszkolach czy żłobkach. Pewnie dlatego właśnie we wrześniu, a dokładnie 20 – tego obchodzimy w Polsce Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 13 września 2013 roku dla popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej.

W Domku Elfów to zawsze uroczysty dzień. Przygotowujemy dla naszych przedszkolaków atrakcje i niespodzianki. W tym roku również. Podczas zabawy były tańce, kolorowe bańki i rysowanie kredą po chodniku, którą dzieci pokochały.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl