Razem w przedszkolu

Za nami pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. Tak jak w przedszkolu okres adaptacji przebiega sprawnie i szybko, tak w żłobku potrzeba więcej czasu na oswojenie się maluszków z nowym miejscem i rozłąką z rodzicami. Żłobek to ten moment, kiedy najmłodsze dzieci stają przed nieznanym. Z bezpiecznego domu, opieki mamy i taty, trafiają do nowego nieznanego miejsca z nieznanymi nowymi „ciociami” i mnóstwem dzieci, często płaczących za rodzicami. To dla nich naprawdę wielkie przeżycie. Naszym zadaniem jest pomóc i oswoić strach przed nieznanym a także pokonać nieśmiałość w otoczeniu nowych osób. Jest to zadanie nie tylko wychowawczyń ale również rodziców. To oni są autorytetem. Przyjmując prawidłową postawę sprawiają, że dzieci odważnie stawiają pierwsze kroki w żłobku. Zdarza się, że rodzice bardziej przeżywają rozstanie z dzieckiem niż samo dziecko. Ich obawy przed tym, czy da sobie radę samo, czy zostanie odpowiednio otoczone opieką przez opiekunki daje się często odczuć. Dziecko wyczuwa napięcie, przez co trudniej i wolniej wchodzi w nowe otoczenie. Pozwólmy maluszkom zrobić jeden z pierwszych najważniejszych kroków w ich życiu. Nie blokujmy ich. Dodajmy im odwagi. Wskazujmy pozytywne strony pobytu w żłobku. Nowi koledzy i koleżanki, nowe zabawki i super zabawy powinny zachęcać do chodzenia dziecka do żłobka.

Wychowawczynie w żłobku Domku Elfów to osoby niezwykle ciepłe, serdeczne i życzliwe. Doskonale wiedzą jak postępować z najmłodszymi dziećmi. Ciocie Iwonka i Diana dbają o swoich podopiecznych jak o swoje własne dzieci. Potrafią zintegrować je w grupie. Potrafią przytulić, dodać otuchy ale jednocześnie popchnąć odważnie do przodu.

Zabawy w tej grupie mają na celu ośmielenie dzieci, poznanie się i zintegrowanie. Zabawa w „To ja, a to mój miś”  zachęca dzieci do podawania własnego imienia. To zrozumiałe, że część dzieci jest onieśmielona. Cierpliwość sprawia, że z każdym dniem jest coraz lepiej.

Codziennie, kiedy wszystkie maluchy zbiorą się w sali, siadają w kółeczku i przy dźwiękach wesołej piosenki witają się ze sobą.

Nasze maluszki poznają nie tylko siebie nawzajem. Muszą poznać również swoje nowe otoczenie. Dzieci zapoznały się już ze swoją salą, z półeczkami na ich rzeczy, półeczkami na zabawki. Na materacykach do spania, mają swoje pościele pachnące domem. Kiedy przychodzi czas drzemki zapach domu pomaga w zaśnięciu. Maluszkom towarzyszą jeszcze smoczki, pieluszki i ulubione przytulanki. Z czasem wychowawczynie pomogą im odzwyczaić się zarówno od smoczków jak i od pieluszek.
Powoli uczą dzieci samodzielności. Zabawa w „Kapciuszkowy wąż” to dla nich  trening samodzielności i jedna z pierwszych zabaw  w grupie. Uczą się współpracy oraz samodzielnego zakładania i zdejmowania bucików.

Widzicie zatem, że najmłodsze skarby Domku Elfów są pod doskonałą opieką a uśmiechy na buziaczkach świadczą, że maluszki mają się dobrze.
Przedszkolaki również ruszyły pełną parą. Do przedszkola dotarły książki z kartami pracy. Skrzaty dzielnie rozpakowały przesyłkę dowiadując się przy okazji kim jest kurier i listonosz. Co to jest list przewozowy i czego możemy się z niego dowiedzieć. Po rozpakowywaniu i klasyfikowaniu nadszedł moment na wręczenie wyczekanych „pakietów” i oczywiście oglądanie!

Podczas pierwszych dni, dzieci dowiedziały się czym jest odpowiedzialność a szczególnie odpowiedzialność za „swoją salę”. Pieczołowicie zabrały się za segregowanie klocków i wyznaczanie im stałego miejsca. Jako najstarsze przedszkolaki zobowiązały się do uczenia młodszych dzieci dbania o porządek i odkładania zabawek we właściwe miejsce.

Nowy rok szkolny to przypomnienie również zasad bezpieczeństwa. Wyjście na spacer to wielka odpowiedzialność. Elfy i Skrzaty uczą się chodzenia w parach i pilnowania grupy.

Elfy i Skrzaty wzięły udział w zajęciach na temat zasad. Co to są zasady i po co one są. Dowiedziały się, że zasady pomagają ludziom w pracy i spędzaniu wolnego czasu oraz tego, że nie zawsze można robić to co się chce. Na koniec przypomniały sobie Kodeks Przedszkolaka oraz wspólnie stworzyły Super Przedszkolaka, którego wszystkie części ciała są super ważne.

Odpowiedzialność za swoją salę to także dbanie o jej wystrój. Aby sala wyglądała pięknie dzieci tworzą wspólne dekoracje. Podczas ostatnich zajęć robiły jabłuszka. Posłużą do stworzenia pierwszej jesiennej dekoracji.

Integracji grupy służą dedykowane zabawy, na przykład metodą Klanzy, która opiera się na wielokierunkowej aktywności dziecka. Do ciekawych zabaw proponowanych przez tą metodę należą zabawy z chustą animacyjną, które doskonale wpływają na integracje grupy i wyzwalają pozytywne emocje.

Rozkręcamy się. Początek roku szkolnego to zawsze dodatkowe emocje związane z organizacją w przedszkolu. Rytm dnia powoli staje się regularny a dzieci spokojniejsze po wakacyjnym luzie. Wychowawczynie zakasały rękawy i już szykują ciekawe zajęcia i atrakcje dla swoich milusińskich. Zachęcamy do regularnych odwiedzin na stronie naszej kroniki. Będziemy na bieżąco spisywać nasze przedszkolne przygody.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl