...

Płynie czas …

Nastał nowy 2022 rok. Wypoczęci, pełni nadziei i naładowani noworoczną energią ruszamy dalej. Dzieci w komplecie więc roboty pełne ręce. Sylwestrowe emocje jeszcze nie opuściły wszystkich a widowiskowe fajerwerki, chociaż budzą wiele kontrowersji wśród dorosłych, dla dzieci są ogromną atrakcją. Krasnale i Elfy znalazły sposób by stworzyć własne sylwestrowe widowiska. Każdy chciał namalować fajerwerki.

Po świątecznym leniuchowaniu ruszamy z kopyta z głowami pełnymi pomysłów na naukę przez zabawę z naszymi przedszkolakami. Ćwiczymy koordynację ruchową dzieci.  Wychowawczynie wymyślają przeróżne formy zabaw, które pomagają w udoskonalaniu precyzji ruchów. Są to ćwiczenia, które wydają się proste i takie zwyczajne ale mają jednak ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci. Może to być rzucanie do celu, układanie puzzli przestrzennych czy prowadzenie w parze z innym dzieckiem przedmiotu w ograniczonym polu.

Tak jak u starszych dzieci pracujemy nad precyzją ruchów, tak u najmłodszych wychowanków pracujemy nad prawidłowym odbiorem bodźców. Tu dużą rolę odgrywają zajęcia sensoryczne, które usprawniają pracę dłoni. Ciocia Halina  angażuje dzieci nie tylko do zabaw ale również ciekawych prac plastycznych, które rozwijają ich umiejętności manualne. Spuchnięty klej, koronki, filc, papier wata, brokat. Różne faktury, różne techniki i tylko spójrzcie jak małymi rączkami powstały takie dzieła.

Pisząc o zabawach nie rzucamy słów na wiatr. Nikt nie zorganizuje maluszkom takiej zabawy w domu a w tej sali to już norma. Kiedy śnieg stopniał a dzieci za nim zatęskniły w sali nagle powstała wielka śniegowa piaskownica. Ciocia Halina wyczarowała sztuczny śnieg, w którym z ogromną radością dzieci zaczęły buszować. Pierwotnie rozłożona na podłodze folia, zniknęła po niedługim czasie a dzieci swobodnie mogły bawić się w białym puchu.

Na bieżąco realizujemy  podstawę programową. Starsze dzieci uczą się liczyć, poznają litery, pięknie radzą sobie z pisaniem. Z początkiem roku Skrzaty utrwalały swoją wiedzę z zakresu dodawania i odejmowania do 20 -tu.  Świetliki w tajemnicy przed Bazylem powtarzały samogłoski. Pragną zaskoczyć swojego przyjaciela, kiedy pojawi się w ich sali.

W styczniu obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. Przy tej okazji  wychowawczynie przygotowały dla dzieci tygodniowy blok tematyczny „Młodzi i starzy”. Poruszają w nich zagadnienia związane z przemijaniem, dzieciństwem i dorastaniem. Wyjaśniają dzieciom czym jest drzewo genealogiczne rodziny, jego rola i sposoby tworzenia. Rozmawiają z dziećmi o wartościach w tym o szacunku.
Ciocia Natalia zrobiła Świetlikom  niespodziankę i przyniosła na swoje zajęcia własne zdjęcia sprzed ho ho ho…dłuższego czasu. Dzieci zobaczyły na jej przykładzie, jak zmienia się człowiek. Świetliki zobaczyły ją jako bobaska bez włosów oraz już starszą dziewczynkę z przełomu przedszkola i szkoły. Podeszły poważnie do tematu i nawet się nie śmiały tylko porównywały zdjęcia z jej obecnym wyglądem. Na koniec musiały narysować siebie w różnych momentach życia, używając do tego wspomnień i wyobraźni patrząc w przyszłość .
ZOBACZCIE EFEKT KOŃCOWY na filmie.

Świetną pracą okazała się ta na temat pokolenia pingwinów oczami dzieci. Ciocia Natalia bardzo często organizuje wspólne zadania do realizacji, podczas których dzieci pracują w grupach lub parach. Jest to niby zwykła sprawa, a potrafi zdziałać naprawdę wiele. Jej efektem jest to, że mimo kłótni o zabawki, Świetliki są bardzo zgrane i potrafią współpracować. Taka postawa z całą pewnością zaowocuje w przyszłości kiedy dzieci rozpoczną edukację w szkole.

Nowy Rok, przemijanie, odliczanie dni, miesięcy, lat – to wszystko składa się na kalendarz a jego wdrażanie to temat zajęć programowych w grupie 4-latków.  W ramach zajęć Elfiki  poznawały następstwa dnia i nocy. W pełnej ciemności , tak jak w kosmosie za pomocą latarki udającej słońce szukaliśmy na globusie nocy i dnia.
Tego typu ćwiczenia/zabawy nie są rzadkością. Eksperymenty to doskonała forma nauki, podczas której dzieci biorą czynny udział w doświadczeniu, mogą próbować, obserwować, analizować i wyciągać wnioski. To zdecydowanie lepsza forma przyswajania wiedzy niż suche słowa. No bo dlaczego bałwan w końcu się topi, a kolory zmieniają po ich zmieszaniu? To tylko kilka przykładów z ostatnich dni.

To tylko kilka dni z początku stycznia. Ćwiczenia, nauka, doświadczenia i zabawa to nasza codzienność. Mamy jednak takie dni w miesiącu, kiedy codzienność znika a pojawia się tradycja.  Tak, tak, już niedługo nasz tradycyjny bal karnawałowy. Oj się będzie działo 🙂

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.