...

Listopad w przedszkolu

Rozpoczął się grudzień i rozpoczęliśmy odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia. Zanim wpadniemy w wir świątecznych przygotowań podsumujmy miniony miesiąc. Tak wiele się wydarzyło. Poza ważnymi świętami jak Wszystkich Świętych, czy Święto Niepodległości, mieliśmy w przedszkolu także nasze małe uroczystości. Wesoło obchodzony Dzień Pluszowego Misia, Dzień Czarnego Kota i największa atrakcja – „Nocowanka” w przedszkolu. Wychowawczynie mocno się napracowały, aby pomimo jesiennej szarugi dni mijały wszystkim w dobrych nastrojach. Chcemy, aby pobyt dzieci w Domku Elfów wiązał się ze wspaniałymi wspomnieniami i dokładamy starań, aby dobrze czuły się w naszym przedszkolu.

Listopad poza ważnymi datami w kalendarzu to również czas ostatnich zbiorów. Ich królową jest z całą pewnością dynia. Dbamy, aby nasze przedszkolaki dobrze się odżywiały. Uczymy je nowych smaków i podsuwamy ciekawe sposoby na ich próbowanie. Dynia, przyznajmy nie jest lubiana przez wszystkich. Odpowiednio przyrządzona może jednak zachwycić smakiem. Uważamy, że wspólne przygotowywanie posiłków zachęca dzieci do ich kosztowania, dlatego wykorzystaliśmy dynię podczas wspólnego pieczenia dyniowych muffinków. Tym razem w kuchni rządziły Krasnale, które zaprosiły do współpracy Chochliki. Ależ to było doświadczenie. Starsze dzieci zachowały się wzorowo i cierpliwie pozwalały młodszym kolegom i koleżankom wykonywać cześć czynności. Młodsze zaś z zainteresowaniem im towarzyszyły i mocno się zaangażowały w pomoc. Czas oczekiwania na upieczenie się babeczek umiliła dzieciom ciocia Aldona, która wykorzystuje każdą okazję by poczytać dzieciom bajki. Kooperacja przyniosła pyszne efekty.  Złote muffinki zostały spałaszowane z apetytem.

Krasnale rosną nam na kulinarnych specjalistów. Wychowawczynie  mają swoje sposoby, aby zachęcić je do próbowania nowych potraw. Tym razem postawiły na frytki ale w zupełnie innej, zdrowszej odsłonie. Wraz z Krasnalami zaprosiły do wspólnego gotowania dzieci z grupy Skrzatów. Wszystkie dzieci lubią frytki. Pieczone frytki z dyni, to jednak coś nowego. Trzy i czterolatki doskonale poradziły sobie z krojeniem dyni na odpowiedniej wielkości cząstki. Doprawione do smaku oliwą i przyprawami, podane z dipem z jogurtu naturalnego wyglądały pysznie. Ta nietypowa a zdrowa przekąska zasmakowała dzieciom.

I właśnie tu i teraz chcemy pochwalić się tym, że nasze przedszkolaki lubią szpinak! Makaron z serkiem mascarpone i tym zdrowym warzywem od lat jest pałaszowany przez kolejne pokolenia naszych wychowanków.

W naszym ogrodzie dojrzały w końcu winogrona. Ich zbiorem zajęły się Elfy, które długo na nie czekały. Opłaciło się i można już cieszyć się ich słodkim smakiem. Ciocia Kasia poza walorami smakowymi wykorzystała je także do innych celów.  Spałaszowane winogrona stały się inspiracją do wykonania pracy plastycznej.

Wychowawczyni Elfów przygotowuje chłopców do przyszłorocznej zerówki. Potrafi wzbudzić niemałe emocje podczas swoich zajęć. Doskonale wie, jak zainteresować ich nauką. Doświadczenia i eksperymenty są uwielbiane przez chłopców. Tym razem grupa odkrywała właściwości soku z czerwonej kapusty. Mieszany z innymi cieczami różnie reagował, czym wywoływał salwy śmiechu i okrzyki zachwytu. Pani Kasia, pozwala dzieciom na kontrolowaną swobodę. Dzięki temu chłopcy mogą wyciągać wnioski nawet wtedy, gdy eksperyment wyjdzie im  „za bardzo”.

Grupa Elfów to chłopcy, którzy wymagają odpowiedniego podejścia. Przez ostatnie lata pani Kasi udało się zgrać tę grupę i sprawić, że chłopcy bardzo się polubili. Pani Kasia rozumie ich potrzeby jak nikt i dlatego proponuje chłopcom ciekawe i różnorodne zajęcia i ćwiczenia. Wiele z nich chłopcy wykonują wspólnie. Praca w grupie sprawia, że jeszcze bardziej zacieśnia się współpraca między nimi. Dobrym relacjom pomagają także rozmowy o różnych wartościach, w tym o przyjaźni i współpracy. Podczas jednych z nich Elfy wspólnie wykonały drzewo przyjaźni. Chętni tworzyli  również swoje portrety. Ależ było przy tym zdrowego śmiechu.

W listopadzie przez cały tydzień tematem przewodnim w tej grupie była woda. Jej znaczenie i cechy. Rodzaje opadów atmosferycznych, zagrożenia jakie może powodować ten żywioł oraz obieg słodkiej wody w przyrodzie. Zwieńczeniem i podsumowaniem zajęć było wspólne wykonanie pracy obrazującej obieg wody w przyrodzie. Praca Elfów robi wrażenie. Prosimy spojrzeć ile pracy i wysiłku włożyli nasi chłopcy w jej wykonanie.

Pani Kasia często korzysta z możliwości prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu. Kiedy tyko pogoda na to pozwala, jej chłopcy dzielą pobyt na podwórku na zabawę i pracę przy stolikach.

Pani Kasia jest bodaj największą miłośniczką zwierząt w naszym przedszkolu. Nie umknął jej uwadze Dzień Czarnego Kota, który przypadał 17 listopada. Chociaż wielu uważa, że czarne koty przynoszą pecha, to Elfy wcale w to nie wierzą. Świętowali ten dzień na wesoło i nawet zrobili kocią gimnastykę.

Pobyt dzieci w przedszkolu wiąże się nie tylko z zajęciami, opieką ale również zapewnieniem im bezpieczeństwa. Z nami dzieci są bezpieczne. To dla nich cała kadra przedszkola regularnie bierze udział w szkoleniach z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. To bardzo ważne, by regularnie poszerzać swoją wiedzę teoretyczną oraz ćwiczyć umiejętności praktyczne. Podczas szkolenia, które miało miejsce w listopadzie, mieliśmy okazję potrenować zarówno na „dorosłych” fantomach, jak i tych „dziecięcych”. Szczegółowo omówiliśmy: podstawy prawne udzielania pomocy poszkodowanym, bezpieczne wzywanie pomocy, postępowanie przy urazach, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, postępowanie przy omdleniach, zadławieniu, skaleczeniu i krwotoku.

W przedszkolu codziennie czytamy dzieciom. Nasze wychowawczynie z panią dyrektor na czele są wielkimi miłośniczkami książek. Pani dyrektor z wykształcenia polonistka chciałaby, aby dzieci polubiły czytanie. Książki to brama do wiedzy i świata wyobraźni. To dlatego planując listopadową wycieczkę wybrała Bibliotekę Publiczną w Piasecznie. I tak nasze przedszkolaki trafiły do królestwa książek. Zajęcia poprowadzone przez panie bibliotekarki pokazały im czym są słowa spisane w książkach oraz to, że książki mogą pachnąć a także przybierać bardzo ciekawe, nawet trójwymiarowe formy. Ponieważ biblioteka to miejsce wyjątkowe, ograniczone wolnym miejscem, gdzie należy odpowiednio się zachowywać, odwiedziliśmy ją dwa razy, dzieląc się na dwie grupy. Pobyt wśród regałów wypełnionych pachnącymi tomami, kolorowy anturaż, słuchanie bajek i opowieści sprawił, że nastój udzielił się wszystkim.

Kiedy zerówka odwiedziła piaseczyńską bibliotekę zwiedziliśmy wszystkie magiczne zakątki. Następnie dowiedzieliśmy się, jak się wypożycza książki. To naprawdę prosta sprawa. A potem opowiadaliśmy o wszystkich misiowych bohaterach. Na warsztatach zrobiliśmy swoje misiaki. Było naprawdę urokliwie. Dziękujemy paniom bibliotekarkom za gościnę i zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego cudownego miejsca. Wychowawczynie zamarzyły, by się tam zaszyć z dobrą książką na parę godzin…

W listopadzie nie może zabraknąć radośnie obchodzonego Dnia Pluszowego Misia. 25 listopada Domek Elfów zrobił się dosłownie pluszowy. Wychowawczynie przygotowały dla swoich milusińskich sporo zabaw i atrakcji.

Największą jednak atrakcją stała się tego dnia „nocowanka” w przedszkolu. Noc z piątku na sobotę spędziliśmy z przedszkolakami w przedszkolu. Tematem przewodnim były oczywiście misie. Zrobiliśmy prawdziwe misiowo – piżamowe party. Była kolacja, po której nastąpiły gry, zabawy, pieczenie misiowych ciasteczek i dyskoteka. Ubrane w piżamki dzieci obejrzały bajkę w naszym przedszkolnym kinie. Pełne energii harcowały po przedszkolu, a nasza pani dyrektor zastanawiała się, kto padnie ze zmęczenia pierwszy, wychowawczynie czy dzieciaki.  Na szczęście to najmłodsi powoli zaczęli udawać się na spoczynek. Imprezowe szaleństwo zakończyło się wraz ostatnim dzieckiem, które smacznie zasnęło przed 23. Rankiem po śniadaniu, zanim rodzice odebrali swoje szczęśliwe pociechy, zdążyliśmy jeszcze udekorować wczorajsze wypieki.

„Nocowanka” w przedszkolu bardzo spodobała się dzieciom i dlatego stanie się regularną atrakcją naszego przedszkola w każdą trzecią sobotę miesiąca.

To jeszcze nie koniec atrakcji. Ostatniego dnia listopada obchodziliśmy w przedszkolu Andrzejki. W jednej sali Świetliki wraz ze Skrzatami i Krasnalami odkrywały andrzejkowe wróżby.

W drugiej zaś Elfy jak zawsze ciekawe świata wróżyły swoją przyszłość. Każdy ma jakiś wymarzony zawód czy miejsce na świecie, które chciałby odwiedzić. Chłopcy próbowali wywróżyć czy ktoś zostanie kucharzem, cukiernikiem a może kierowcą ścigacza. Kto będzie podróżował po gorących pustyniach a kto zostanie grotołazem. I oczywiście jaki będzie ich środek transportu.

Na koniec warto w naszej przedszkolnej kronice odnotować fakt pierwszego śniegu, który spadł w tym roku 24 listopada. Wykorzystaliśmy go maksymalnie i na przedszkolnym podwórku pojawił się nowej jakości bałwan śnieżno – liściowo – piachowy 🙂

Przed nami przygotowania do świąt. Wraz z pierwszym grudnia, przedszkolaki otwierają kalendarze adwentowe i zgodnie z nimi wykonują przedświąteczne zadania. O nich napiszemy już wkrótce.

PS. Indywidualne zdjęcia, na których uchwyciliśmy nasze przedszkolaki już wkrótce wyślemy rodzicom drogą e-mailową. Staną się na pewno miłą pamiątką z pobytu w przedszkolu Domek Elfów.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.