...

Kreatywna jesień w przedszkolu

Czy to zbieg okoliczności, że z początkiem roku szkolnego obchodzi się w szkołach i przedszkolach przeróżne „świąteczne” dni? Sprzątanie świata, Dzień Kropki, Dzień Przedszkolaka itd. Ten kto je wymyślił pewnie nieświadomie przyczynił się do tego, aby wspomóc integrację dzieci po wakacjach w nowym otoczeniu. Cieszymy się z tego dodatkowego powodu do świętowania. Kochamy nasze przedszkolaki i robimy wszystko by dobrze się u nas czuły.
Dzień Przedszkolaka obchodzimy uroczyście, organizując dzieciom dodatkowe atrakcje. W tym roku na Skrzaty, Krasnale i Świetliki czekały zabawy z chustą Klanzy i balonami. Wychowawczynie przygotowały dla dzieci specjalne „magiczne słoiki”. Teraz po przebudzeniu w domach, będą codziennie losować karteczkę z miłym i motywacyjnym dla Nich zdaniem.

W Grupie Elfów Dzień Przedszkolaka stał się idealną okazją, żeby się lepiej poznać. Chusta Klanzy daje możliwość zabawy, ale też integracji grupy w pozytywnej atmosferze. Potem był przepyszny, zdrowy deser, który każdy skomponował samodzielnie. Uroczystości zakończyliśmy rozdaniem Dyplomów Super Przedszkolaka. Wszyscy jednak wiedzą, że Super Przedszkolakami dzieci są każdego dnia!

Wspominaliśmy o Dniu Kropki (International Dot Day). Obchodzi się go 15 września w 196 krajach, m. in. w Stanach Zjednoczonych.  Inspiracją do jego utworzenia było opowiadanie pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Jego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości. To prawdziwe święto kreatywności nic zatem dziwnego, że w  Domku Elfów co roku obchodzimy ten Dzień. Wszak kreatywne spędzanie czasu to nasza specjalność.
Tego dnia dzieci obejrzały kilkuminutowy film „The Dot”.  Wychowawczynie porozmawiały z nimi o Vashti. Połączone w jedną grupę Świetliki wraz z Krasnalami odnalazły w sobie talenty i stworzyły specjalne kropkowane Drzewo Talentów. Ciocia Natalia kładzie szczególny nacisk na pobudzanie wyobraźni i rozwój zdolności manualnych. Wydobywa z dzieci ukryte pokłady fantazji i pokazuje sposoby ich realizacji. Tworzy z dziećmi w niebanalny sposób a my widzimy jak nasza obecna zerówka rozwinęła się manualnie podczas pobytu w przedszkolu. Tylko spójrzcie, na ich prace.

Ciocia Kasia, wychowawczyni grupy Elfów zupełnie jak wychowawczyni Vashti potrafi dotrzeć do każdego ze swoich chłopców. Nie narzuca im pomysłów, jednak sposób w jaki z nimi pracuje sprawia, że chłopcy uruchamiają wyobraźnię i realizują na swój sposób. Dzień Kropki stał się inspiracją do stworzenia pomysłowych projektów. Z kropek powstały komety, Ziemia i inne planety, popsute przez wiatr parasolki, meteoryty a nawet samochód wiozący planetę do Gdańska.  Idąc za przykładem Vashti tworzyli kropki bez robienia kropek. Bawili się łączeniem kolorów i wzorów projektując swoje wielkie kropki. Ilu chłopców tyle pomysłów. Nie narzucanie utartych schematów  podoba się dzieciom. To sprawia, że chętnie biorą udział w tego typu aktywnościach.

W grupie Skrzatów oraz w żłobku Dzień Kropki był okazją do zajęć sensorycznych. Malowanie kropek paluszkami, to dla maluchów świetne ćwiczenie.

W Domku Elfów tworzymy z dziećmi dużo prac, które mają na celu ich rozwój manualny. Tu nie chodzi tylko o rysowanie obrazków, tworzenie dekoracji. Każda praca ma swój ukryty cel. Efekt końcowy to nie tylko efekt wizualny. Różne techniki tworzenia, użyty materiał, narzędzia mają na celu między innymi ćwiczenie motoryki, koordynacji ręka – oko, umiejętności planowania i przewidywania. Zdobyte umiejętności przydadzą się w przyszłości. To czy dzieci polubią prace kreatywne i nawet w późniejszym okresie będą miały na nie ochotę zależy od sposobu w jaki wychowawczynie zachęcają je do nich. I w tym miejscu możemy z dumą powiedzieć, że dzieciaki je uwielbiają. Malują wszystkim i wykorzystują do swoich prac praktycznie wszystko, a zajęcia manualne łączną się z ćwiczeniami sensoplastycznymi, które dodatkowo pobudzają zmysły. Ich prace zawierają elementy ruchome. W tym miejscu możemy pochwalić niewyczerpaną kreatywność naszych wychowawczyń. Ich pomysły często polecamy rodzicom do wykorzystania w domach, kiedy dziecko musi na przykład z powodu choroby w nim pozostać.

Logiczne myślenie, jakże ważne w życiu, można także wykształcić u młodego człowieka. Pomaga w tym między innymi nauka kodowania, która odkrywa nowe sposoby myślenia i urzeczywistnia rozmaite koncepcje. Od kilku lat prowadzimy tego typu zajęcia w ramach zajęć programowych. W tym roku szkolnym, swoją przygodę z kodowaniem rozpoczynają Elfy.

Młodsze dzieci wcale nie są gorsze. Ich spryt może niekiedy zaskoczyć. Poszukiwanie ukrytych skarbów to między innymi umiejętność odczytania mapy.

W opiece nad dziećmi warto sięgać po nietuzinkowe metody. Czasami warto odstawić zabawki i wykorzystać do wspólnej zabawy to co jest pod ręką. Czasami wystarczy zwykły koc, który może zamienić się w naleśnik czy namiot. Może posłużyć do zabawy w kołyskę, jazdy po podłodze czy w huśtawkę. Zabawy z kocem to wspaniały RUCH ROZWIJAJĄCY według Weroniki Sherborn.

W Domku Elfów dbamy o każdą przestrzeń rozwoju dzieci. Pomimo tego, że towarzyszy nam sporo zabaw ruchowych, to i tak  poświęcamy czas na gimnastykę. Ruch to zdrowie, zatem dzieci biorą udział w zajęciach gimnastycznych w odpowiednim stroju sportowym, tak aby nadać im odpowiedniego znaczenia. Podczas 30 minutowych zajęć rozciągamy się, biegamy i wykonujemy ćwiczenia poprawiające kondycję.

Pobyt w Domku Elfów to nie tylko zajęcia programowe, rozwojowe, o których każdy lubi mówić. To także wspólne spędzanie czasu, ot tak po prostu jak w domu cioci, z ciocią. Po to stworzyliśmy to miejsce, aby dzieci czuły się tutaj jak w domu, a dom tworzą ludzie. Angażujemy zatem dzieci w domowe można by rzec czynności. Pielęgnujemy wspólnie nasz ogródek, dbamy o przedszkole, wspólnie gotujemy, pieczemy ciasta. Wszystko spontanicznie i naturalnie. Zupełnie jak w domu.
Teraz, kiedy nastała jesień możemy cieszyć się owocami z naszego ogrodu. Winogrona, borówki amerykańskie, posadzone kiedyś z przedszkolakami,  z roku na rok dają coraz większe plony. Na krzakach dojrzewają kolejne pomidory i ogórki. Dzieci pomagają w ich zrywaniu i zanoszą potem do kuchni. Mało kto nie skusi się na takie soczyste rarytasy. Ponieważ grupy są kameralne, wychowawczynie mogą poświęcić uwagę każdemu dziecku z osobna, zatem nawet przy wspólnym robieniu ciasta, każdy bierze w nim czynny udział. Uczymy dzieci, rozbijać jajka, odmierzać potrzebną ilość produktów i zaznajamiać z listą potrzebnych składników. Nagrodą jest zawsze coś pysznego.

Wspólne spędzanie czasu to także wspólne celebrowanie urodzin naszych podopiecznych. Od kilku lat organizujemy urodziny naszym przedszkolakom. To dzień szczególny i dla nich wyjątkowy. Tego dnia poświęcamy szczególną uwagę Jubilatowi. Ma czuć się wyróżniony z okazji swojego święta. Organizujemy specjalne gry i zabawy, jest poczęstunek przy wspólnym stole, składamy wspólnie z dziećmi życzenia, śpiewamy sto lat, wręczamy prezent i robimy pamiątkowe zdjęcia.

No bo wiecie, u nas najważniejsze jest dziecko…

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.