Jesień w przyrodzie

Każda pora roku niesie w przyrodzie wiele zmian. Zwierzęta, rośliny i my ludzie żyjemy w zgodzie z tym rytmem. Teraz, kiedy nastała jesień przyszedł czas zbiorów i przygotowań do zimy. Korzystając z pięknej pogody, możemy wspólnie z dziećmi obserwować zjawiska zachodzące wokół.  Szukamy odpowiedzi na pytania:
Dlaczego spadają liście? Gdzie zimują zwierzęta? Gdzie rosną grzyby i jakie są ich rodzaje? Trzeba pamiętać, że grzyby chociaż pyszne i piękne,  mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. W obserwacjach pomagają nam wielkie lupy. Pozwalają najmłodszym dzieciom skupić się na przedmiocie obserwacji.

Będąc z Maluszkami na spacerze zdarzyła się nie lada okazja do podpatrzenia pracy ogrodników w Sadku Natolińskim, którzy sadzili w nim nowe młode jabłonki. Dzieci miały możliwość zobaczenia jak sadzi się drzewa. Jak wygląda korzeń, jak wierci się dziurę pod niego. Praca wiertła zrobiła na wszystkich wrażenie. Kiedy nadejdzie wiosna i na młodych jabłonkach pojawią się pierwsze listki i pąki kwiatów przypomnimy maluszkom dzień, kiedy widziały jak je sadzono.

W przedszkolu zastanawiamy się jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Gdzie śpią, co jedzą. Wychowawczynie podają dzieciom informacje w ciekawy sposób. Często zwyczaje zwierząt wywołują salwę śmiechu. Na przykład to, że wiewiórki są strasznie zapominalskie i zapominają gdzie schowały swoje zapasy. Albo to, że nie tylko dzieci lubią lizaki! Te dla zwierząt- saren i jeleni to lizawki!  Nasze przedszkolaki dowiedziały się jak można pomóc zwierzętom podczas zimy a także do czego służą paśniki w lesie.

W grupie Maluszków, dzieci również poznawały zwierzęta i ich zwyczaje. To była lekcja empatii, która pokazała im, że zwierzęta tak jak my mają uczucia, jedzą, piją, kochają i chcą by nie robić im krzywdy.

Poznały też sympatyczne jeże, które potem samodzielnie lepiły z plasteliny. Zabawa plasteliną jest lubiana przez dzieci. Jest do dla nich doskonałe ćwiczenie paluszków. Lepienie z plasteliny pobudza również kreatywność dzieci. Jeże naszych milusińskich wyszły pięknie.

Nasze maluchy uwielbiają zabawy paluszkowe! Tym razem na paluszkach wylądowała cała rodzinka.

Jesień przewija się podczas zajęć. Jeszcze kilka tygodni temu nazbieraliśmy z dziećmi tyle kasztanów, że do dzisiaj mamy ich spory zapas. Teraz przydają się do różnych zabaw, ćwiczeń czy prac. Sprytne ciocie wywierciły w nich otwory i tak przygotowały dla dzieci kasztanowe koraliki. „Uff”, można by usłyszeć nad głowami maluchów, kiedy w ogromnym skupieniu próbowały nawlec je na sznurek. Niezwykle trudne ćwiczenie dla młodego człowieka. Początkowo z pomocą cioci, potem już z dumą  każdy nawlekał sam swoje kasztany. Brązowe kuleczki wyglądały jak małe gąsienice, zatem na koniec dostały fikuśne oczy i o to mamy w przedszkolu zabawne kasztanowe gąsienice. Jesteśmy dumni z naszych dzielnych „nawlekaczy”. Ich cierpliwość jest godna pochwały.

Pozostańmy jeszcze na chwilę przy najmłodszych dzieciach. Wychowawczynie tej grupy dbają nie tylko o dobrą zabawę. Organizują swoim podopiecznym ciekawe zajęcia, które mają na celu rozwijanie ich sprawności ale również samodzielności. Dzieci są takie dumne, kiedy zdobywają nową umiejętność. Samodzielne mycie rączek, zakładanie kapci, czapek, ubrań, to czynności, które już opanowały. Przyszła kolej na naukę nakrywania do stołu. Zapraszamy na herbatkę. To dopiero była zabawa. Trzeba było nakryć stół i poukładać na nim odpowiednio zastawę.  To była praca w grupie, co też było ciekawym doświadczeniem. Dzieci uczą się od siebie. Kiedy  wszystko było gotowe, zaprosiliśmy misie na herbatkę.

No tak, to była zabawa. A może spróbować samodzielnie przygotować posiłek? Co miesiąc organizujemy zajęcia z cyklu Mały Kucharz, podczas których  nasze przedszkolaki robią ciastka, sałatki i inne pyszne smakołyki. Tym razem miały możliwość skomponowania własnych, pysznych naleśników z serkiem i soczystymi owocami. Takie warsztaty to okazja do samodzielnego przygotowania pysznej przekąski, próbowania nowych smaków jak również trening samodzielności, precyzji i nabywanie nowych umiejętności.

Nadal trwa nasz projekt „Moja Rodzina”. Kolejne dzieci opowiadają o swojej rodzinie podczas przygotowanych wspólnie z rodzicami prezentacji. Widzimy, jakie korzyści przynosi taka forma zajęć. Nasi mali oratorzy przełamują nieśmiałość. Poszerzają zasób słów. Czują się ważni, gdy widzą kiedy koledzy i koleżanki ich słuchają. Projekt okazał się swoistą integracją w grupie. Dzieci dowiadują się o sobie ciekawych rzeczy. W grupie mamy dzieci z międzynarodowymi korzeniami i kulturami. To pokazuje wszystkim jak jesteśmy do siebie podobni pomimo różnych tradycji.

W listopadzie poruszamy się nie tylko w temacie przyrody. To miesiąc,  w którym obchodzimy najważniejsze polskie święto – Dzień Niepodległości. 11 listopada to ważna data dla każdego Polaka. To ważne, by od najmłodszych lat przekazywać dzieciom wartości patriotyczne. My również poświęcamy temu sporo uwagi. Nim nastanie 11 listopada nasze przedszkolaki uczą się się hymnu narodowego. Pieśni patriotyczne wcale nie są łatwe do śpiewania, ale dzielnie dajemy radę. W ostatnich dniach rozmawialiśmy o symbolach narodowych. Dzieci poznały flagę, godło, kotylion i różne stroje ludowe. Przy okazji powstało kilka patriotycznych prac plastycznych, które zawisły w naszej galerii.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl