...

Jesień w ogrodzie

Musimy, musimy napisać, że październik w tym roku jest najcieplejszym od wielu lat. Korzystamy więc z tej pięknej pogody i cieszymy każdym promykiem słońca. Spędzamy czas na spacerach i zabawach na świeżym powietrzu. Przy okazji możemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Liście zaczynają mienić się złotem. Zielone drzewa ubierają się w pomarańczowo, brązowe kolory, a opadłe liście powoli zaczynają szeleścić pod butami. Zbieramy już żołędzie, kasztany i piękne kolorowe liście. Wszystko wykorzystamy podczas naszych prac plastycznych.

Jesień to czas zbioru dyni. Dzieci kojarzą je bardziej z Halloween, kiedy stają się świecącą dekoracją. My jednak postanowiliśmy pokazać im inne ich oblicze. Jest tyle rodzajów tego pysznego i zdrowego warzywa. Poza walorami smakowymi dynie potrafią przybierać najróżniejsze kształty. Co niektóre wywoływały śmiech u dzieci.

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Była to okazja do porozmawiania o nich. Podczas zajęć dzieci utrwalały swoją wiedzę na temat zwierząt.

Jesień kojarzy nam się nie tylko z kolorami. To również zapachy mokrej trawy, opadłych liści. Nam dorosłym kojarzy się z zapachem gorącej herbaty z imbirem, cytryną i goździkami. 🙂 Postanowiliśmy złapać te zapachy i stworzyliśmy słoiczki zapachowe kojarzące się z jesienią.

W październiku obchodziliśmy również Dzień Drzewa. Wszak przyroda zasługuje, by o niej mówić i uczyć dzieci szacunku do niej. Porozmawialiśmy z dziećmi o drzewach. Ich rodzajach i budowie. Skrzaty i Elfiki dowiedziały się również jak o nie dbać.

Dla utrwalenia wiadomości, dzieci wykonały drzewka według specjalnego opisu.

Co tam jednak drzewka na kartkach. Drzewa są przecież ogromne, a my dysponujemy największą „kartką” do tworzenia prawdziwych dzieł sztuki. Ponownie lustrzana ściana w naszej jadalni posłużyła dzieciom za wielkie płótno do malowania. Z pomocą wychowawczyni Skrzaty i Elfiki namalowały ogromne drzewo, a za liście posłużyły odbite w kolorowej farbie dłonie. Nie musimy dodawać, że taka praca to doskonała zabawa sensoryczna. Radość dzieci bezcenna.

Całkiem sporo drzew powstało w ostatnim czasie w naszym przedszkolu i wiecie, posłużą nam do dekoracji podczas naszego jesiennego balu przebierańców. O tym napiszemy jednak po balu.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.