...

Hop w nowy rok

Nastał nowy 2024 rok. Ponieważ na świecie obchodzi się Sylwestra na różne sposoby, rozpoczęliśmy styczeń od poznania sylwestrowych tradycji. W karnawałowej atmosferze Elfiki i Skrzaty uczyły się także nowej piosenki „Noworoczna karuzela”.

Nastanie nowego roku, to okazja by porozmawiać o upływającym czasie. Podczas zajęć dzieci poznały sposoby jego odmierzania. W formie zabawy układały zegarowe puzzle, a w ramach ćwiczeń wyklejały plasteliną klepsydry.

W pierwszym tygodniu stycznia rozmawialiśmy także o różnicach między nocą a dniem i o tym co wtedy robimy. Była okazja do układania rytmów. Od zegarów, przez pory dnia i nocy przeszliśmy do pór roku. Tu na przedszkolaki czekały zagadki słowne oraz zabawy z tropieniem.

Nawiązując do obecnej pory roku omówiliśmy z dziećmi co lubią robić zimą i jak spędzają czas wolny z rodzicami. Poznaliśmy zimowe sporty olimpijskie.

W przedszkolu na Ursynowie uwielbiamy zabawy ruchowe. To doskonała okazja do ćwiczeń koordynacji wzrokowo ruchowej, równowagi oraz koncentracji. Odpowiednio dobrane zabawy pozwalają dzieciom ćwiczyć praksję, motorykę rąk i koordynację oko-ręka.

Od początku roku szkolnego nasze starszaki uczą się literek i cyferek. Trenują przy tym ich prawidłowy zapis. W tym miesiącu poznały litery „L” jak lampa oraz „B” jak balon. Powitały również cyfrę „6″. Poznane dotychczas literki i cyferki są stale utrwalane przy okazji zabaw czy zajęć, na przykład tworzeniu sensorycznych kart z filcu.

W Domku Elfów nigdy nie jest nudno, a nauka przez zabawę to nasza specjalność. Przynajmniej raz w miesiącu dzieci biorą udział w zajęciach „Eksperymenty przedszkolaka”. Podczas tych zajęć staramy się dzieciom pokazać i wytłumaczyć ciekawe zjawiska. Tym razem sprawdzaliśmy, co się stanie z balonem, gdy połączymy sodę oczyszczona z octem?

W przedszkolu na Ursynowie czytamy dzieciom. Uczymy je przy tym słuchania ze zrozumieniem. W tym miesiącu dzieci wysłuchały między innymi wierszy „Bałwanek na sankach” i „Herbatka” W. Chotomskiej. Po wysłuchaniu wierszy omawialiśmy je.

W styczniu swoje święto obchodzą babcie i dziadkowie. Przez cały miesiąc Elfiki i Skrzaty dzielnie przygotowywały się do tego dnia. Zaplanowaliśmy uroczystość, podczas której przed zaproszonymi gośćmi miały wystąpić dzieci. Przedszkolaki uczyły się zatem piosenek i wierszyków. W ramach niespodzianki dla swoich babć i dziadków szykowały upominki. W tym roku były to zawieszki z masy solnej, w której wnuki odcisnęły swoje dłonie.

Impreza się udała. Dzieci z większą lub mniejszą tremą dzielnie się spisały. Pięknie zaśpiewały i wyrecytowały przygotowane utwory. Po części artystycznej zaprosiliśmy naszych gości na mały poczęstunek. Była to okazja, by wręczyć upominki, poprzytulać i porozmawiać.

Kiedy już emocje opadły. W wesołym nastroju rozpoczęliśmy przygotowania do zbliżającego się balu przebierańców. Przy okazji porozmawialiśmy o karnawałowych tradycjach w Polsce i na świecie. Nie mogło zabraknąć kolejnej wesołej piosenki, która zaczęła nam towarzyszyć przy robieniu karnawałowych masek. Bal już w lutym, czas pomyśleć o strojach….

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.