...

Grudzień w żłobku

Powoli mija czwarty miesiąc z maluszkami w naszym żłobku. Dzieci dobrze się tu czują. Wychowawczyni grupy Maluszków – Ciocia Halina, dostarcza im tyle atrakcji by nawet przez chwilę nie tęskniły na mamą i tatą. Zajęcia prowadzone przez nią mają na celu prawidłowy rozwój tych młodych ludzi. Chcemy przybliżyć kilka wybranych.

Zabawy i ćwiczenia rozwijające zmysł dotyku.

Odkąd  dziecko zaczyna używać rąk do poznawania świata, zaczyna rozwijać się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dziecko dotyka, zapamiętuje kształt, fakturę, kolor rzeczy które je otaczają.  Odbiór wrażeń dotykowych jest u każdego dziecka inny. Aktywność sensoryczna ma wspomóc dzieci w prawidłowym rozwoju tego zmysłu. W tym celu ciocia Halina organizuje Maluszkom zabawy z wykorzystaniem materiałów plastycznych.  I tak pewnego dnia, na stoliku wylądowała pianka do golenia, farba i łupinki orzechów. Dzieci mieszały maziowatą konsystencję mieszając ją z farbą, odszukiwały łupinki orzechów. Doskonałym materiałem plastycznym jest również plastelina, z której dzieci za pomocą foremek wycinały wszelkiego rodzaju kształty.

Któż z nas chociaż raz nie uległ pokusie zabawy folią bąbelkową. Dzieci także ją uwielbiają. Podczas zajęć ciocia Halina ubarwiła ją kolorowymi kleksami farby, które dzieci rozsmarowywały „masując” strzelające bąbelki.

Stymulacji dotykowej, ćwiczeniom koncentracji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej sprzyja malowanie rączkami ale także wszelkimi dostępnymi przedmiotami. Przykładem niech będzie malowanie stempelkami z balonów czy pomponów. Stempelki można również stawiać paluszkami.

Chwyt pensetkowy, który doskonali umiejętność prawidłowego trzymania kredki czy ołówka, jest niezwykle istotny w dalszym rozwoju dziecka podczas nauki pisania. Dzieci, które mają prawidłowy chwyt, nie mają problemu prowadzeniem ołówka po linii.
Podczas wykonywania prac plastycznych Maluszki wykorzystują małe elementy, które muszą brać w dwa paluszki. Współpraca kciuka z palcem wskazującym to doskonałe ćwiczenie.

Zabawy i ćwiczenia rozwijające koncentrację

Wychowawczyni Maluszków przygotowuje dla swoich podopiecznych najróżniejsze rekwizyty, by móc je w ciekawy sposób wykorzystać i zachęcić dzieci do wspólnej zabawy. Przykładem niech będzie zwykła gra w memory gdzie dzieci nie tylko skupiają się na zapamiętywaniu miejsca ukrycia pary ale również na ich łączeniu.

Grudzień upływa wszystkim w świątecznej atmosferze. Ubieranie choinki, przygotowania do świąt czy wizyta Świętego Mikołaja, to rzeczy nowe dla dzieci w tym wieku. Świąteczne akcenty pojawiają się zatem podczas zabaw i zajęć. Chociaż Maluszki już na początku grudnia ubrały swoją choinkę, która zdobi ich salę, to ciocia Halina pozwala im ubierać kolejne świąteczne drzewka. W sali Maluszków pojawiła się choinka ekologiczna oraz z filcu.

Spokojny głos cioci Haliny wpływa kojąco na dzieci a pokłady jej cierpliwości są tak samo niewyczerpane jak pokłady kreatywności w wymyślaniu wspólnych zabaw. Czasami tylko, pozostali mieszkańcy przedszkola zostają zaskoczeni dziwnymi głośnymi dźwiękami dobiegającymi z sali naszych szkrabów. 🙂

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.