...

Grudzień w przedszkolu

Po wizycie świętego Mikołaja radosny nastrój wśród przedszkolaków nie gaśnie a przedświąteczny czas inspiruje wychowawców do ciekawych prac z dziećmi. Dziś opowiemy co się dzieje kiedy po śniadaniu Krasnale, Elfy  i Skrzaty znikają w swoich salach.

Krasnale

To grupa trzylatków. Od nowego roku szkolnego to już przedszkolaki a nie grupa żłobkowa. Wspaniale przygotowane przez ciocię Halinę, w tym roku szkolnym kontynuują swoją edukację w przedszkolu. Wychowawczyni, ciocia Agnieszka wie jak poprowadzić zajęcia by dzieci dobrze się bawiły. Wiadomo, najlepiej uczy się przez zabawę jednak sporo w tym ukrytych celów, która mają pomóc dzieciom w prawidłowym rozwoju. Ich prace zaczynają być coraz bardziej złożone i skłaniają dzieci do większej koncentracji, pobudzają ich zmysły, usprawniają koordynację ruchową.

Kilka tylko prac z ostatnich dni, to między innymi wykonane podczas zajęć sensoplastycznych leśne grzyby. Dzieci ćwiczyły motorykę małą poprzez dotykanie, sypanie i układanie materiałów sypkich.

Dzieci uwielbiają ciekawe formy zajęć. Kiedy na podłodze ląduje wielki arkusz papieru, wiedzą już że będzie to coś fajnego. Tym razem podczas wspólnej zabawy malowały obraz balonami wypełnionymi wodą. Ćwiczenie wymagało od nich sporej koncentracji ponieważ baloniki nie zawsze układały się po ich myśli.

Malować można na różne sposoby. A gdyby tak wykorzystać do tego siłę oddechu? Podczas tych zajęć Krasnalki tworzyły sople lodowe, ćwicząc usprawnienie aparatu mowy oraz wydolności płuc.

Skoro zima coraz bliżej to i w pracach zaczyna pojawiać się ten temat. Zamiast białej farby – pasta do zębów a poza nią przeróżne materiały. Dzieci musiały tu same zaplanować układ przestrzenny. Chociaż praca skomplikowana i pracochłonna, powstały cudne zimowe krajobrazy.

Pomimo podziału na grupy wiekowe, wychowawcy często łączą siły w realizacji wspólnych projektów. Mają one na celu integrację dzieci ale również uczenie się współpracy dzieci młodszych ze starszymi. W grudniu Krasnale wspólnie z Elfami ubierały największą choinkę w przedszkolu. Ta zawsze staje w sali ruchowej jeszcze przed przybyciem Świętego Mikołaja.

ELFY

Nasi chłopcy realizują w grudniu zadania z kalendarza adwentowego. Wychowawczynie zadbały by codziennie musieli wykonać ciekawe zadania. Ubranie choinki było jednym z  nich. Kolejne to między innymi wykonanie bałwanków.

W kalendarzu znalazło się również zadanie wykonania świątecznych kartek z życzeniami czy stroików świątecznych. Chłopcy wykazali się ogromną kreatywnością i samodzielnością. Robienie łańcucha choinkowego okazało się niezłym wyzwaniem. Musiał być długi aby ozdobił całą salę. Elfy musiały wykazać się sporą dawką cierpliwości i skupienia. Takie oczka łańcucha to świetna okazja żeby ćwiczyć przeliczanie, porównywanie, określanie liczebności. I znów ciocie połączyły przyjemne z pożytecznym.

Chłopcy mają niespożytą energię ale wychowawczynie wiedzą jak ją wykorzystać. Zawsze wymyślą coś ciekawego. Kiedy pogoda przegoniła ich z podwórka, na pociechę ciocie wymyśliły pracę, podczas której chłopcy malowali kleksy wydmuchiwanym powietrzem. Z kleksów powstał deszcz, zatem trzeba było szybko zrobić parasol by się pod nim schronić. Szybko pstryknięte i wydrukowane zdjęcia chłopców sprawiły im dodatkową frajdę.

Ujarzmianie energii chłopców, to również pobudzanie ich wyobraźni i kreatywności. Tu nie może być sztampy. Chłopcy tworzą doskonale zgraną paczkę więc zwykła zabawa z ich udziałem to często przemyślane wielkie projekty.

ŚWIETLIKI

Tej grupy świąteczny nastrój nie opuszcza. Oni również realizują ciekawe zadania z kalendarza adwentowego a oprócz tego przygotowują niespodzianki dla swoich kolegów i koleżanek z pozostałych grup. Kolorowanki dla Maluszków, grę Memory dla Krasnali, kółko krzyżyk dla Elfów, natomiast Skrzaty otrzymały świąteczny quiz. Świetliki wymyśliły i wykonały to wszystko samodzielnie. Ich wspaniała inicjatywa sprawiła pozostałym przedszkolakom wielką frajdę.

W ramach zadań adwentowych wykonały również między innymi świąteczne wieńce  czy przepyszne pierniczki.

W tym roku szkolnym Świetliki biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. W tej chwili przerabiają jego trzeci moduł. Wychowawczyni, ciocia Natalia zaraża ich miłością do książek. Wiele z nich staje się inspiracją do dalszych prac. Jak na przykład opowiadanie  o wynalazku Świętego Mikołaja, które miało swój ciąg dalszy podczas zajęć. Świetliki podzielone na małe grupy wykonały swoje projekty magicznych maszyn, aby ułatwić pracę Mikołajowi. W filmie wyjaśniają dokładnie, jak każda z nich działa. Koniecznie zobaczcie 🙂

Ciocia Natalia znalazła w rodzinnej piwnicy prawdziwe literackie skarby. Książki dla dzieci  z 1957 i 1960 roku.

W ramach realizacji projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, który kończy się dopiero pod koniec maja, zapoznała Świetliki z dawnymi bajkami. Co więcej nagrała je również w formie słuchowiska.

Świetliki są wciąż głodne wiedzy. To niesamowite jak potrafią sami wymyślać wszelkiego rodzaju aktywności. Przykładem niech będzie MINI KURSY RYSOWANIA, podczas którego ciocia rysuje, a dzieci krok po kroku powtarzają za nią.

Dzieci z tej grupy przygotowują się do rozpoczęcia edukacji w zerówce. Powoli uczą się liter i liczb. Podczas ostatnich zajęć matematycznych dla ich utrwalenia wykonały swoje książeczki matematyczne.

SKRZATY

Nasza zerówka. Najstarsze dzieci w przedszkolu pracują, intensywnie przygotowując się do pierwszej klasy. Dziś chcielibyśmy pochwalić ich postępy  w nauce pisania, czytania oraz liczenia. Podczas zajęć „Literki i cyferki” Skrzaty utrwalają swoje umiejętności czytania i pisania. Mówimy utrwalają, ponieważ dzieci uczyły się ich również w roku poprzednim. W zerówce muszą już jednak posiadać umiejętność prawidłowego stawiania liter i cyfr. Dzieci wykonują już proste działania matematyczne. Zaglądając do ich zeszytów możemy być z nich dumni a nauczyciele pod których skrzydła trafią nasze przedszkolaki, będą na pewno zadowoleni z tak przygotowanych pierwszoklasistów. Literki i cyferki pisane bardzo starannie świadczą o tym, że wszystkie ćwiczenia manualne usprawniające pracę dłoni, nad którymi pracujemy już od najmłodszych lat, przynoszą efekty.

W przedszkolu sporo się dzieje. Okres przedświąteczny dodatkowo potęguje wszystkie nasze działania. Wychowawcy skupiając się na pracy z dziećmi, często nie przekazują nam wszystkich informacji, którymi chcielibyśmy się tutaj podzielić. Niech zatem ta garść informacji będzie namiastką tego nad czym pracujemy w tym miesiącu.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.