...

Dzień Edukacji Narodowej czyli słów kilka o pracy w przedszkolu

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, potocznie znany jako Dzień Nauczyciela i obchodzony uroczyście w każdej szkole. Kto z nas nie pamięta akademii w sali gimnastycznej, występów dzieci, życzeń i bukietów kwiatów wręczanych nauczycielom. Tak było i jest, jednak bardzo często zapomina się o tym, że  nauczycielem jest nie tylko ten, który uczy w szkole. Wszak swoją edukację dzieci rozpoczynają już w żłobku a następnie w przedszkolu, zatem bez względu na miano, którym określa się „ciocie”, są one pierwszymi nauczycielami dzieci. Śmiemy twierdzić, że  to one pełnią jedną z najważniejszych ról – przewodników i nauczycieli przyszłych uczniów. To one jako pierwsze zaszczepiają w dzieciach pierwsze pasje. To one dbają o ich prawidłowy rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny. Wyzwalają w nich ciekawość świata, kreatywność, pobudzają wyobraźnię i przygotowują do dalszej edukacji w szkole.

Domek Elfów może poszczycić się najlepszą kadrą nauczycieli. Wychowawczynie – ciocie, kochają nasze przedszkolaki jak swoje własne i dbają by pobyt w przedszkolu był nie tylko  super zabawą ale również by przekazać im jak najwięcej wiedzy i zadbać o ich prawidłowy rozwój. Pracują niesztampowo i sprawiają, że śmiało możemy wypuszczać w świat kolejne pokolenia mądrych, odważnych, kulturalnych i głodnych wiedzy młodych ludzi.

Nic więc dziwnego, że także w naszym przedszkolu odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Mamy co świętować. Dzieci z grup Świetlików i Skrzatów wspólnie z wychowawczyniami przygotowały część artystyczną. Przełamując tremę wystąpiły przed kolegami i koleżankami z młodszych grup oraz wszystkimi „ciociami”, które na co dzień opiekują się nimi. Wzruszenie mieszało się ze śmiechem. Dzieci świetnie się przygotowały a na koniec wręczyły własnoręcznie przygotowane niespodzianki.

Czy przesadzamy mówiąc o wyjątkowej kadrze w naszym przedszkolu? Nasze wychowawczynie mają w sobie tyle energii, tyle pomysłów, że czasami nie nadążamy by to wszystko na czas umieścić w tym miejscu a przecież po to stworzyliśmy tę rubrykę. Aktualności na naszej stronie mają pokazać rodzicom przedszkolaków co ich dzieci robią lub mogłyby robić  uczęszczając do  Domku Elfów.

Cicha okolica i sprzyjająca aura pozwala nam na piesze wędrówki. Poza murami przedszkola dzieci mogą obserwować zjawiska zachodzące w przyrodzie. Leniwe spacery są pretekstem do zbierania darów natury do kącików przyrody. Dzieci mogą z nich czerpać podczas zajęć i prac plastycznych.

Jesienne zjawiska stają się także inspiracją do wszelkiego rodzaju form aktywności fizycznej. Zwykła gimnastyka? nie u nas. Babie lato rozgościło się w sali maluszków i stało pretekstem do świetnej zabawy. Plączące się nici trzeba ominąć, przeskoczyć, przeczołgać pod nimi. Zabawa trwa w najlepsze a dzieci ćwiczą sprawność. Kiedy już śmiechy dzieci ucichną, nitki babiego lata posłużą im za pędzel. Malowanie wełnianymi nitkami maczanymi w kolorowej farbie to świetne ćwiczenie sensoryczne. Maluchy nie boją się paplać w błotnej mazi, w ruch idą paluszki i dzieci wspólnie tworzą abstrakcyjny obraz świetnie się przy tym bawiąc. Nikt nie zwraca uwagi, że dzieci się przy tym wybrudzą, specjalne fartuszki chronią ubranie a resztę się umyje. 🙂

W przedszkolu wykonujemy masę prac manualnych. Często są one zwieńczeniem zajęć tematycznych  zgodnych z podstawą programową. Są też takie, które powstają spontanicznie z inicjatywy samych dzieci. Prace, które dzieci wykonują z przygotowanych przez wychowawczynie materiałów ale również takie, które wykonują samodzielnie wykorzystując swoją fantazję i pomysłowość. W sytuacjach wystarczy tylko hasło rzucone przez wychowawcę a wyobraźnia dzieci zaczyna pracować na pełnych obrotach. Wykorzystujemy najróżniejsze techniki, korzystamy z ciekawych materiałów i pomocy po to, by utrwalać przekazywane informacje, pobudzać dziecięcą kreatywność, prowokować do ciekawych pomysłów. Pracujemy nad sprawnością manualną, która zaowocuje w przyszłości. Wszytko może stać się inspiracją. Obserwacja przyrody, jesienne zawieruchy i kolorowe liście wirujące na wietrze stają się pretekstem do stworzenia pracy plastycznej zachęcającej do ćwiczeń oddechowych. Zajęcia o zwierzętach przygotowujących się do nadejścia zimy. Czy oswajanie dzieci z wizytą u lekarza (o tej porze roku dość częste).

Nasze panie lubią sprawiać dzieciom niespodzianki. Jak wtedy, kiedy przywożą do przedszkola swoich pupili. Ciocia Halinka nieraz zabiera ze sobą królika Mańka. Maluszki mają wówczas okazję oswoić się z żywym stworzeniem. Jedne przełamują lęki, inne uczą się delikatności w obcowaniu ze zwierzęciem. Dzięki cierpliwości króliczka, przyzwyczajonego do małych dzieci i ich pieszczot, maluchy mogą go bezpiecznie głaskać i karmić.

Albo wtedy kiedy proponują dzieciom wspólne pichcenie. Co prawda do kuchni wszyscy mają zakaz wstępu, jednak w salach, dzieci przygotowują pyszne ciasta, chleby, okolicznościowe wypieki, soki  a nawet przetwory na zimę. Ciocia Krysia chętnie udostępnia swój piekarnik do pysznych wypieków. Podczas tego typu zajęć, dzieci poznają kuchenne techniki, przepisy. Uczą się pracy zespołowej. Zupełnie jak w domu przy mamie czy babci, prawda?

Wychowawczynie dbają, by podążać za aktualnymi programami i akcjami wspomagającymi rozwój dzieci. Jednym z takich projektów jest trwający obecnie w grupie Świetlików ogólnopolski  projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Z początkiem października ukończyły etap pierwszy, podczas którego dzieci czytały Misiowi Zdzisiowi książki w zarówno w przedszkolu jak i w domu, zorganizowały w sali Kącik Książek, stworzyły Dzienniczek Misia oraz wykonały piękne zakładki do książek. Pierwszy etap zakończył się wręczeniem dyplomów uczestnikom. Przed nimi kolejny etap projektu, który rozpoczęły zabawą w kodowanie.

Dumna ze swoich wychowanków ciocia Natalia zachęca wszystkich do obejrzenia czytelniczego dzienniczka Misia, który wędrował po domach Świetlików. Znajduje się on na tablicy w szatni

Od samego początku przedszkole Domek Elfów uczestniczy w programie „Cała Polska czyta dzieciom”. Swego czasu uruchomiliśmy nawet punkt Bookcrossing, z którego korzystają rodzice i dzieci. Sami czytamy dzieciom codziennie i zachęcamy do tego również rodziców. W tym roku szkolnym wzorem lat ubiegłych zaprosiliśmy rodziców naszych przedszkolaków do wzięcia udziału w naszej akcji „Czytamy z Rodzicami”, podczas której rodzice odwiedzają grupy swoich dzieci i czytają im bajki. Cieszymy się, ponieważ odwiedzają nas zarówno mamy jak i tatusiowie. Te spotkania mają ogromny wpływ na emocje dzieci, które czują się dobrze w towarzystwie rodziców swoich kolegów i koleżanek a dziecko naszego gościa jest szczęśliwe z powodu obecności mamy czy taty czytającego całej grupie.

Czy może być coś lepszego niż praca z dziećmi? To niesamowite obserwować jak się rozwijają pod naszymi skrzydłami. Jak czerpią radość z pobytu w przedszkolu. Napawa nas duma, że mamy swój udział w początku ich edukacji. Wiemy, że po opuszczeniu murów naszego przedszkola będą je dobrze wspominać.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.