...

Bezpieczny przedszkolak

Wrzesień to miesiąc, który z racji początku roku szkolnego w szkołach i przedszkolach, poruszamy temat bezpieczeństwa, zasady poruszania się po drodze oraz numery alarmowe. W Domku Elfów poświęcamy temu dużo uwagi i temat ten powraca regularnie podczas naszych zajęć. Zanim jednak opowiemy o warsztatach i zajęciach, które przeprowadziliśmy, zacznijmy od tematu równie ważnego….

20 września obchodziliśmy przecież DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.  W Domku Elfów zawsze obchodzony ze szczególnym namaszczeniem i co du dużo mówić z nastawieniem na sprawienie radości naszym kochanym przedszkolakom. Tego dnia na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek: kino z popcornem, basen z kulkami, gry i zabawy oraz tradycyjnie już ulubione przez wszystkich gofry.

„Przedszkolak” to już poważna sprawa. W tym wieku nie można już sobie pozwolić na strachy na lachy. Czym jest odwaga? Wszyscy wiedzą, jak odważni są strażacy, żołnierze czy policjanci a czym jest odwaga przedszkolaka? Podczas zajęć Elfy wspólnie oswajały strach i sprawdzały czy ma wielkie oczy.

A skoro mowa już o przedszkolakach to zapraszamy to wysłuchania wywiadu w grupie Świetlików. Kim jest przedszkolak?

Po tak rozpoczętym tygodniu, kolejne dni upłynęły nam we wspaniałej atmosferze. Rozpoczęliśmy zajęcia o bezpieczeństwie, podczas których przekazujemy wiedzę nie tylko o zachowaniu bezpieczeństwa podczas drogi do przedszkola, czy spacerów ale również kształtujemy umiejętność dzielenia się przestrzenią z innymi osobami oraz nawiązywanie z nimi bliskiego kontaktu. Uczymy się, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię podczas wspólnej zabawy i ćwiczeń praktycznych w terenie. Poznajemy kolory i oznaczenia sygnalizacji świetlnej oraz znaków drogowych. Poznajemy numery alarmowe oraz atrybuty służb.

Nauka praktyczna to jedno. Utrwaleniu zdobytej wiedzy służą prace manualne a przy tym nauka pracy zespołowej. I tak Skrzaty zostały podzielone na dwie grupy i stworzyły piękne samodzielne prace „Moje miasto”.

Nie sposób w tym miejscu nie pochwalić wspaniałej współpracy dwóch grup 3 i 5 latków.  Świetliki wspólnie z Krasnalami wykonały makietę o bezpieczeństwie. Przy jej tworzeniu dzieci powtórzy sobie znaczenie sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych. Wychowawczynie zadbały aby różnorodność form była okazją do rozwijania współpracy między starszymi i młodszymi dziećmi. Dzieci doskonale razem się bawiły ale co najważniejsze bardzo wspierały. Młodsze dzieci mogły liczyć na pomoc starszych i przy okazji dużo się od nich uczyć.

Dzięki spacerom, podczas których dzieci uczyły się znaków drogowych oraz bezpiecznego poruszania po drodze, mogliśmy obserwować zachodzące zmiany w przyrodzie. Wszak nastała jesień, która uraczy nas teraz ciepłymi barwami czerwieni, złota i brązu. Uzbrojone w koszyki i siateczki, dzieci zbierały jesienne dary aby móc je potem wykorzystać podczas zajęć.

Elfy szukając kolorów jesieni w ogrodzie i na spacerze, uczyły się rozpoznawać drzewa, ich liście i owoce.

Ze zgromadzonych liści, kasztanów i żołędzi powstały małe arcydziełka…

I tak doszliśmy do końca tygodnia, w którym kończy się również Międzynarodowy Tydzień Głuchych. Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych, a poprzedza go Międzynarodowy Tydzień Głuchych. W tym czasie, 23 września obchodzony jest również Światowy Dzień Języków Migowych. W przedszkolu to doskonała okazja do refleksji. Pokazanie dzieciom barier na które wciąż napotykają osoby niepełnosprawne. Naszym gościem był Pan Piotr, który na co dzień pracuje z osobami niesłyszącymi w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie. Poprowadził w grupie Skrzatów zajęcia nauki języka migowego. Dzieci poznały alfabet oraz nauczyły się swoich imion w języku migowym. Skrzaty z wielkim zainteresowaniem słuchały naszego gościa oraz chętnie wykonywały ćwiczenia.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.