...

Bezpieczne wakacje

Za nami dwa tygodnie wakacji. Część dzieci wypoczywa już z rodzicami. Zanim pozostałe wyjadą na zasłużony odpoczynek, przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa podczas letnich wyjazdów. Jadąc w góry, nad morze, jezioro czy też na wieś, każdy powinien wiedzieć jak zachować się w różnych sytuacjach. Wychowawczynie przygotowały dla dzieci specjalne zajęcia. Podczas jednych z nich, ciocia Kasia poprowadziła lekcję multimedialną. Przypomniała dzieciom między innymi o numerze alarmowym, konieczności zabezpieczenia się przed słońcem. Poruszyła temat bezpiecznego zachowania nad wodą. Przedszkolaki poznały również pojęcie osoby bezpiecznej, do której można zgłosić się po pomoc w sytuacji niebezpieczeństwa, np.: zgubienia się.
W salach, korzystając ze specjalnych plansz, dzieci kojarzyły sytuacje niebezpieczne oraz prawidłowe reakcje.

Elfy, Świetliki i Skrzaty przygotowały krótki mini instruktaż o zasadach bezpieczeństwa na wakacjach.

Wierzymy, że tak zdobyta wiedza, na długo pozostanie w pamięci naszych wychowanków. Świadomi zagrożeń będą ostrożni podczas zabaw i wypraw a w sytuacjach niebezpiecznych będą umieć odpowiednio zareagować.

Bez względu na to, gdzie pojedziemy na wakacje. Do każdej wyprawy należy się odpowiednio przygotować. Krasnale wraz z Maluszkami wzięły udział w zajęciach, podczas których dowiedziały się co należy spakować do walizki wybierając się w daleką podróż. Co powinno być w plecaku podczas górskiej wycieczki a co podczas odpoczynku nad wodą.  Wychowawczynie porozmawiały z dziećmi o letnich ubraniach, które mogą się przydać na wakacjach. W doborze strojów pomogła im papierowa modelka, którą dzieci odpowiednio ubierały. Losowanie ubranek z worka, skłaniało je do podejmowania odpowiednich decyzji. Dzieci świetnie się przy tym bawiły. Zajęcia zakończył mini pokaz letniej mody.

W okresie wakacyjnym nie ma zajęć programowych. Wychowawczynie zadbały jednak aby wakacje w Domku Elfów obfitowały w przeróżne atrakcje. Ciocie zaplanowały każdy dzień i przygotowały sporo atrakcji dla naszych milusińskich. Spędzamy większość czasu na przedszkolnym podwórku ciesząc się dobrą pogodą. Dajemy dzieciom swobodę w wyborze zabaw. Jedne lubią bawić się w piaskownicy i dać upust swojej energii biegając po zamku,  inne oddawać kreatywnym zajęciom. Ich skupienie i precyzja to efekt ćwiczeń prowadzonych podczas roku szkolnego.  Chociaż rok szkolny się skończył to dzieciaki nadal ćwiczą, nawet o tym nie wiedząc..  Niezależnie jednak co kto lubi, wszyscy bawią się zgodnie i w pełnej harmonii. Bardzo cieszy nas to, że nasze przedszkolaki tak świetnie się ze sobą czują.

Odkrywcy Świata – to temat przewodni minionego tygodnia. Rozpoczęliśmy od Mini Kursu Rysowania, podczas którego Skrzaty i Świetliki przygotowały szkic przedstawiający wynalazcę. Ich fantastyczne prace możecie obejrzeć poniżej. Ciekawi jesteśmy, kto zwrócił uwagę na żarówkę w myślach. Kto zgadnie, jaki kolejny pomysł na wynalazek ma nasza postać? Trzeba w tym miejscu nadmienić, że Mini Kurs Rysowania to projekt wprowadzony przez wychowawczynię grupy Świetlików na początku minionego roku szkolnego. Był to pomysł samych dzieci, które prosiły by ciocia Natalia narysowała im obrazek, który one będą mogły odwzorować.  Tylko spójrzcie, jak w ciągu roku prosta zabawa rozwinęła manualnie dzieci w wieku 5-6 lat.

W tygodniu Odkrywców Świata Elfy zanurkowały głęboko na dno oceanu. Ich wychowawczyni wie co spodoba się jej chłopcom. Zabrała ich w podróż na dno oceanu. Tam wspólnie obserwowali  meduzy, ośmiornice a nawet rekiny. Widzieli łodzie podwodne oraz wraki statków. Kreatywność i fantazja chłopców przydała się podczas tworzenia magicznej planszy do obserwacji podwodnego świata. Chłopaki mieli niezłą zabawę.

W grupie Krasnali zrobiło się kolorowo. Odkrywamy paletę barw. Podstawowe kolory dzieci już znają. Co stanie się jednak gdy je wymieszamy? W ruch poszły małe paluszki, które stawiały stempelki na obrysie motyla. Potem czary mary, kilka ruchów ręki na złożonej kartce i…

W tygodniu Odkrywców Świata nie mogło zabraknąć doświadczeń i eksperymentów, za którymi przedszkolaki przepadają. Pierwszy eksperyment, o krótkiej nazwie „Woda” miał na celu sprawdzenie, co się w wodzie rozpuszcza a co nie. Co rozpuszcza się szybciej a co wolniej. Aby eksperyment był ciekawszy wychowawczynie grup Skrzatów i Świetlików, podzieliły dzieci na mniejsze grupki i każdej przydzieliły zadanie. Po przeprowadzeniu eksperymentu, przyszedł czas na wyniki. Karteczki z uśmiechniętą lub smutną buźką były odpowiedzią na przeprowadzony eksperyment. Dla dzieci najbardziej zaskakujące było połączenie wody z mąką, olejem i pieprzem.

Woda ma postać płynną, gdy się doda do niej skrobi ziemniaczanej powstaje dziwny twór. Ni to ciecz – choć przelewa się przez ręce, ni to masa – chociaż można wbić w nią paluszki. Ciecz newtonowska to genialna zabawa sensoryczna i właśnie taką zabawę przygotowały wychowawczynie grupy Krasnali dla swoich podopiecznych. Ileż było radości z paplania się w tej ciekawej masie.

Krasnalom bardzo spodobała się zabawa z dziwną cieczą. Ciocie przygotowały więc dla nich jeszcze jeden eksperyment, imitujący wybuch wulkanu. Słyszycie te piski radości?

Takiego entuzjazmu nie można gasić. Już po chwili dzieci pracując w grupach przeprowadziły kolejne wybuchy „lawy”. Były zachwycone zabawą a my z przyjemnością obserwowaliśmy te zachwyty.

Doświadczenie z kolejną cieczą wychowawczynie przeprowadziły z dziećmi na przedszkolnym podwórku. Kilka butelek oleju i coca cola pokazały naszym milusińskim zachowanie powietrza w gęstej cieczy.

Trzeba przyznać, że wynik doświadczenia jest bardzo widowiskowy.

Skoro jesteśmy przy powietrzu, to doskonała okazja by przypomnieć sobie zmysły. Podczas jednych z zajęć Elfy zgłębiały tajemnice ciała i poznały układ układ oddechowy. Specjalnie przygotowany model płuc człowieka pozwolił dzieciom zrozumieć jak one działają. Przy okazji chłopcy potrenowali pracę swoich płuc.

W Domku Elfów nie może być nudno. Czasami mamy wrażenie, że naszym wychowawczyniom pomysły nigdy się nie kończą. Ogromne podwórko daje im dodatkowe możliwości a kiedy damska delikatność ogranicza pewne działania, zawsze znajdzie się pomocna męska dłoń, która wesprze realizację ich pomysłów. Tak było i tym razem. Kilka palików wbitych w ziemię pozwoliło na zbudowanie wielkiego „płótna” do malowania.

Rodzice często mierzą się z malowaniem po ścianach przez swoje pociechy. Czasami kartka jest po prostu zbyt mała by wyrazić dziecięcą ekspresję. Folie spożywcza czy nawet czarna strecz, mogą pomóc w okiełznaniu dziecięcej twórczości. Nasze Maluszki wraz Krasnalami mogły malować do woli. Ubrane w specjalne ochronne fartuszki  mogły tworzyć swoje działa na wielkim „płótnie” rozciągniętym dokoła huśtawki. Utytłane w kolorowej farbie były najszczęśliwsze a ciocie jak zawsze cierpliwie je po wszystkim umyły.

Kiedy było gorąco…, a co tam. Wychowawczynie rozłożyły w ogrodzie basen. To dopiero była zabawa, kiedy można było wejść do chłodnej wody w ubranku. Z początku lekko zdziwione, po chwili Maluszki wraz z Krasnalami szalały i sprawdzały, jak pękają baloniki wypełnione wodą.

Dzieci bardzo lubią zabawy z wodą, dlatego wychowawczynie Maluszków wymyśliły dla nich odkrywanie skarbów w hydrożelowych kuleczkach. Poza zabawą, ćwiczenie to jest doskonałą stymulacją zmysłu dotyku malutkich rączek.

Odkrywcy Świata to temat przewodni minionego tygodnia nie tylko w przedszkolu. Również żłobek  wraz z najmłodszą grupą przedszkolaków bawił się w odkrywanie i poznawanie świata. Dzieci są tak głodne wiedzy i tak chłonne nowych doświadczeń, że i dla nich wychowawczynie przygotowały ciekawe eksperymenty. Maluszki wraz z Krasnalami odkryły jak powstaje  tęcza, sprawdzały jak działa mydło na brud. Przeprowadziły również doświadczenie, dzięki któremu napełniły baloniki gazem wytworzonym w butelce. To wspaniałe uczucie patrzeć z jaką fascynacją najmłodsi obserwują zachodzące zjawiska.

Dzieci w żłobku to maluszki. Dbając o ich prawidłowy rozwój należy organizować im zabawy, które będą jednocześnie stymulowały zmysły i usprawniały koordynację wzrokowo ruchową. Mamy specjalistki w wymyślaniu takich właśnie zabaw – ćwiczeń. Zabaw, które można zrobić samemu w domu, a które zajmą dzieci na dłuższą chwilę trenując ich spokój i koncentrację. Tylko spójrzcie na te skupione minki, kiedy Maluszki swoimi malutki rączkami nawlekały makaroniki na patyczki do szaszłyków.

Domek Elfów to przedszkole, które może nie wszyscy wiedzą, organizuje urodziny dla swoich przedszkolaków. Zawsze jest tort, specjalny prezent, śpiewamy „Sto lat”,  jubilat otrzymuje również laurkę od kolegów i koleżanek z grupy. Urodziny to szczególny dzień dla każdego dziecka, dlatego przeznaczamy czas na wesołą zabawę urodzinową, podczas której dzieci biorą udział w grach i zabawach ruchowych. Tym razem przyjęcie urodzinowe zorganizowaliśmy w ogrodzie. Były tańce, zabawy i mnóstwo baniek mydlanych.
No bo wiecie, chodzi o to aby dzieci były szczęśliwe…

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.