Bezpieczne wakacje małych odkrywców

Za nami połowa lipca.  Nie straszne nam były tropikalne upały czy letnie deszcze. W Domku Elfów zabawa trwała na całego. Podsumujmy zatem nasze wakacje w mieście.

Nastał okres urlopowy. Dzieci wyjadą z rodzicami na wakacje w góry, nad morze, nad jeziora. To doskonały moment by przypomnieć im zasady bezpieczeństwa. O tym jak powinno zachowywać się na drodze, powinno wiedzieć nawet małe dziecko.  Czerwone stój, zielone idź. To dla pieszego najważniejsza zasada. W żłobku, nasi najmłodsi milusińscy wspólnie ułożyli „zebrę” czy przejście dla pieszych. W sali pojawił się samochód i sygnalizacja świetlna. I tak rozpoczęła się zabawa w bezpieczne przechodzenie przez jezdnię. Ciocia Iwonka pokazywała dzieciom sygnalizację świetlną i zaznajamiała je z prawidłowym zachowaniem.

Zabawa w samochodziki. Wszak kierowcy również muszą wiedzieć kiedy jechać a kiedy stać.  Kiedy auto jedzie, pieszy stoi. Kiedy auto stoi, pieszy może przejść przez jezdnię. Wesoła piosenka, specjalne kamizelki, kierownice z obręczy i już bawimy się w kierowców. Pib, pib…

W ramach zajęć manualnych i utrwalenia zdobytej wiedzy, Maluszki otrzymały zadanie zrobienia na kartce przejścia dla pieszych oraz sygnalizacji świetlnej.

A ponieważ w przedszkolu nic się nie marnuje, mając tak kreatywne dzieci, z naszej „zebry” powstała zebra. Tym razem ta parzystokopytna. Maluszki podarły nasze pasy drogowe w małe paseczki i wspólnie z ciocią Iwonką przykleiły je w odpowiedni sposób na narysowanej postaci.

Tak było w żłobku. W przedszkolu, dzieci wspólnie z ciocią Renatą rozpoczęły budowę makiety miasta z uwzględnieniem znaków drogowych. To było duże przedsięwzięcie podzielone na etapy. Na początek smyki pomalowały znaki wg wzorów. Przykleiły je do patyczków a następnie za pomocą plasteliny umieściły w plastikowych korkach. Później dzieci zostały podzielone na 3 grupy. Każda grupa otrzymała zadanie pomalowania makiety. Wspaniale było obserwować ich doskonałą współpracę. W kolejnym etapie, powstały drzewa do makiet.

Kiedy w końcu po tygodniu przygotowań makieta była gotowa, przedszkolaki mogły nareszcie zobaczyć co wspólnie udało im się stworzyć. Teraz przyszedł czas na zabawę. Zabawę połączoną z nauką.

Makieta zrobiona przez dzieci uczyła je zasad poruszania się po drodze. Nie ma lepszej nauki niż ta w praktyce. Aby utrwalić zdobytą wiedzę wybraliśmy się na wyprawę w poszukiwaniu znaków drogowych. Podczas spaceru obowiązywały szczególne zasady bezpieczeństwa – aby być widocznym nasi podopieczni ubrali kamizelki odblaskowe.

Finał pierwszego tygodnia to egzamin z wiedzy o bezpieczeństwie. Dzieci pewnie odpowiadały na wylosowane pytania. Wszyscy zdali egzamin na piątkę z plusem i w nagrodę otrzymali opaski odblaskowe. Dzieci były zachwycone.

Dewiza naszego przedszkola to „Pozwól dziecku dorastać wśród przyrody”. Uczymy naszych wychowanków szacunku do zwierząt i roślin. Wspólnie dbamy o otoczenie przedszkola. Lubimy, kiedy nasze okna zdobią donice z kolorowymi sezonowymi kwiatami. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tego typu zajęciach. Tym razem posadziliśmy begonie. Dzieci wspólnie posadziły sadzonki, potem je podlały a na koniec pomogły w posprzątaniu rozsypanej ziemi. Teraz, kiedy kwiatki stoją już na parapecie, będziemy mogli cieszyć oko każdym kolorowym kwiatkiem.

Nie myślcie sobie, że tylko pracujemy. O nie. Cały dzień, to mnóstwo czasu i na ciekawe zajęcia i na wesołą zabawę. W Domku Elfów mamy salę z kulkami. To tutaj można bezpiecznie wyszaleć się do woli.

Kiedy nie ma nas przedszkolu, znaleźć można nas na placu zabaw. Staramy się spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

Tak upłynął nam pierwszy tydzień lipca. Sporo zabaw ale też i nauki. Wierzymy, że tak zdobyta wiedza o bezpieczeństwie na długo pozostanie w pamięci dzieci.
Kolejny tydzień to już tydzień odkrywców. Na ten czas ciocie przygotowały sporo atrakcji. Na początek ciekawscy odkrywcy świata mieli możliwość poznać ciecz newtonowską. Zabawa była fantastyczna! Utytłane po łokcie dzieci były takie szczęśliwe. Same przygotowały masę ze skrobi ziemniaczanej i wody. Kontakt z różnymi masami plastycznymi to wspaniała możliwość rozwoju i stymulacji zmysłów naszych przedszkolaków. Najlepszym dowodem na to była radość z zabawy.

13 lipca 2022 roku wysłano w kosmos rakietę VEGA-C. Ciocie wykorzystały film z jej startu i pokazały przedszkolakom. I tak nasi Mali Odkrywcy wybrali się w kosmos. Dzieci poznały planety z układu słonecznego i samodzielnie wykonały własne rakiety.

Z kosmosu wróciliśmy na ziemię, by odkryć niezwykły świat zwierząt. W żłobku, maluszki poznawały zwierzęta i ich środowisko naturalne. Dla utrwalenia wiadomości dzieci wspólnie wykonały planszę ze środowiskiem naturalnym zwierząt. Znalazły się na niej powietrze, ziemia, woda, pustynia oraz głąb ziemi. Wycięte przez ciocie zwierzęta po kolei trafiały na przyjazne sobie tereny. Trzeba w tym miejscu wspomnień o tym, że okres wakacyjny to nowe dzieci w przedszkolu. Dzieci, które stawiają tu swe pierwsze kroki wymagają szczególnej uwagi. Wychowawczynie dokładają starań aby stres związany z pobytem w nowym miejscu był jak najmniejszy. Tego typu wspólne prace jak na przykład ta, integrują dzieci w grupie. W naturalny sposób dzieci pomagają sobie na wzajem przez co nowe dzieci szybciej się aklimatyzują.

Finałem tygodnia „Odkrywców Świata” była erupcja wulkanu. Nasi Mali Odkrywcy mieli okazję poznać budowę wulkanu i podziwiać jego wybuch. Emocje sięgnęły zenitu! Ochy i achy rozbrzmiały gromko po sali, kiedy kolorowa lawa zaczęła wypływać ze szczytu wulkanu. Ciekawe doświadczenie bardzo spodobało się wszystkim.

Wychowawczynie Maluszków wykorzystały motyw wulkanu w zajęciach sensorycznych. Tym razem dwie grupy, dziewczynek i chłopców wykonały swoje sensoryczne wulkany.

Świat można odkrywać na wiele sposobów. W ramach współpracy z uczelnią SGGW gościmy w Domku Elfów praktykantkę panią Karolinę, z którą mali odkrywcy odkrywali tajemnice zdrowego stylu życia. Podczas zajęć poprowadzonych przez panią Karolinę, poznaliśmy właściwości odżywcze różnych zbóż i produktów jakie z nich powstają. Zajęcia były bardzo ciekawe bo połączone z degustacją. Poznane zboża dzieci wykorzystały do zrobienia pysznych i zdrowych ciasteczek amarantusowych.

I tak minęły nam dwa tygodnie wakacji. Nowe dzieci w przedszkolu doskonale radzą sobie z adaptacją w nowym miejscu. Nic dziwnego, codziennie czeka na nie tyle atrakcji, że nie mają czasu zatęsknić za mamą i tatą. Wychowawczynie bardzo się starają aby wszyscy dobrze się bawili. Przed nami jeszcze sporo atrakcji. Rodzice naszych przedszkolaków mogą być spokojni o swoje pociechy. W Domku Elfów nuda im nie grozi.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl